ABD’de kendisini bir dine yakın hissetmeyenlerin oranı artıyor

ABD’de kendisini bir dine yakın hissetmeyenlerin oranı artıyor

ABD’de yapılan bir araştırma, mevcut eğilimin sürmesi halinde ülkedeki Hristiyanların oranının, 2070 yılına geldiğinde normal nüfusun yarısından daha az bir orana düşeceğini ortaya koydu. ABD’de demografi alanında çalışma yapan Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan son incelemeye göre, 1990’lı yıllardan itibaren Hristiyanlıktan ayrılıp, ateist (dinsiz), agnostik (bilinmezci) veya kendini bir dine yakın hissetmeyenlerin oranı hızla arttı.

Euronews’in haberine göre ABD’de 2020 yılı itibarıyla çocuklar da içinde olmak üzere nüfusun yüzde 64’ünü Hristiyanlar oluştururken, dinsel olarak kendini hiçbir tarafa bağlı hissetmeyenlerin oranı yüzde 30, kendini Yahudi, Müslüman, Hindu ve Budist görenlerin oranı ise yüzde 6 düzeyinde.

Hristiyanlıktan uzaklaşanların sayısı gelecek 50 yılda tam olarak kestirilememesine rağmen, Pew Araştırma Merkezi, son eğilimler göz önüne alındığında 2070 yılına gelindiğinde bu oranın dört farklı senaryoya göre yüzde 54 ile yüzde 35 arasındaki bir banda kadar düşebileceği öngörüsünde bulundu.

Pew Araştırma Merkezi, genç Amerikalıların Hristiyanlıktan soğuması yönündeki eğilimin devam etmesi halinde geliştirilen birinci senaryoya göre, Hristiyanların toplam nüfusun içindeki payı her on yılda birkaç puan azalarak 2060 yılına kadar yüzde 50’nin altına inecek. Bu eğilim devam ederse 2070’de Amerikalıların sadece yüzde 46’sı kendisini Hristiyan olarak tanımlayacak. Hristiyanlık böylelikle, en yaygın dini kimlik olurken, artık çoğunluk olamayacak.

Başka bir senaryoya göre ise 2070’e gelindiğinde dinle alakası olmayanlar yüzde 53, Hristiyanlar ise nüfusun yüzde 35’ini oluşturacak.

Son senaryo ise kimsenin Hristiyanlıktan ayrılmayacağı öngörüsü üzerine kuruldu. Buna göre, Hristiyanlar 10 puan kaybetseler bile 2070’de nüfusun yüzde 54’ünü teşkil ederek çoğunlukta olmayı sürdürecek. Pew Araştırma Merkezi bu son senaryonun gerçekçi olmadığı uyarısında bulundu.