ABD Yüksek Mahkemesi üyesi Ginsburg hayatını kaybetti, halk sokaklarda andı

ABD Yüksek Mahkemesi üyesi Ginsburg hayatını kaybetti, halk sokaklarda andı

ABD’de Yüksek Mahkemenin dokuz üyesinden biri olan Ruth Bader Ginsburg (RBC) 87  yaşında hayatını kaybetti. Ginsburg’ün kanser nedeniyle hayatını kaybetmesiyle  binlerce insan sokağa döküldü ve ülkenin her yanında anma törenleri düzenledi.

Amerikan Yüksek Mahkemesi’ne seçilen ikinci kadın hakim ve kadın hakları alanında öncü bir avukat olan Trump karşıtı Ruth Bader Ginsburg, hayatını eşitlik ve insan hakları mücadelesine adamıştı.

CLİNTON ADAY GÖSTERMİŞTİ

ABD’nin en yüksek yargı organının liberal kanadını temsil eden hakim Ruth Bader Ginsburg Başkan Bill Clinton tarafından 1993 yılında Anayasa Mahkemesi hakimliğine aday gösterildi.

Dokuz üyeli ABD Anayasa Mahkemesi’nde beş muhafazakar yargıca karşı dört liberal yargıç görev yapıyordu. Ancak özellikle kadın haklarının yılmaz savunucusu olarak tanınan ve Amerikalı liberaller için bir simge haline gelen Ginsburg’un ölümü aynı zamanda muhafazakarların çoğunlukta olduğu mahkemenin ideolojik dengesinin sağ kanada daha çok kayması olasılığını gündeme getiriyor. Ginsburg’un ölümü, seçimlere iki aydan az zaman kaldığı bu dönemde Başkan Trump’ın Anayasa Mahkemesi’ne Neil Gorsuch ve Brett Kavanaugh’dan sonra üçüncü atamayı yapma şansı tanımış olması anlamına geliyor.

ÖZGÜRLÜKLERDEN YANA TAVIR KOYDU

VOA’nın aktardığına göre, ABD Anayasa Mahkemesi yargıçları, bu göreve atandıktan sonra ömür boyu görevde kalabiliyor. Yargıçlar; kürtaj, LGBT hakları, silah sahibi olma hakkı, dini özgürlükler, ölüm cezası ve başkanlık yetkileri gibi tartışmalı birçok meseleye ilişkin politikaların şekillendirilmesi üzerinde büyük rol oynuyor. Örneğin Anayasa Mahkemesi 1973 yılında kürtajın, 2015 yılındaysa eşcinsel evliliklerin ülke çapında yasal olduğu kararı almıştı.

New York kentinin beş bölgesinden biri olan Brooklyn’de büyüyen Ginsburg, hukuk sistemi içindeki yaygın cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele etmeyi başarmış ve 1993 yılında dönemin başkanı Bill Clinton tarafından Anayasa Mahkemesi’ne atanarak Amerika’nın en tanınmış yargıçlarından biri haline gelmişti. Ginsburg; kadınlara erkeklerle eşit haklar tanınması, eşcinsel haklarının kapsamının genişletilmesi ve kürtaj hakkının güvence altına alınmasında kilit rol oynayan Anayasa Mahkemesi kararlarına katkıda bulunmuştu.

UZUN SÜRE SAĞLIK SORUNLARIYLA MÜCADELE ETTİ

Yargıç Ginsburg, uzun süredir sağlık sorunlarıyla mücadele ediyordu. 1999 yılında bağırsak, 2009 yılındaysa pankreas kanseri teşhisi konan Ginsburg, 2018 yılında akciğer kanseri tanısıyla, 2019’daysa bir kez daha pankreas kanseriyle karşı karşıya kaldı. 17 Temmuz 2020’deyse Yargıç Ginsburg’un kanser hastalığının nüksettiği açıklanmıştı.