New Jersey’de Prof.Dr Suat Yıldırım ile mealli mukabele

New Jersey’de Prof.Dr Suat Yıldırım ile mealli mukabele

Mübarek Ramazan ayı, New Jersey’in Passaic şehrinde hizmet veren Türk Kültür Merkezi’nde (TCC) dolu dolu yaşanıyor.

Türk Amerikan toplumu, TCC’de Ramazan ayı boyunca devam eden programlar sayesinde, 11 ayın sultanını ibadet neşvesi içinde geçiriyor. Tefsir profesörü Suat Yıldırım, TCC’de her gün düzenlenen ‘mealli mukabele’ programına katılarak Kur’an-ı Kerim’den okunan ayetleri,  vaktin elverdiği ölçüde açıklıyor. Ayet-i kerimelerle ilgili soruları olan dinleyicilere de cevap veriyor.

TCC’de mealli mukabeleyi iki yıl önce başlatan Dr. İsmail Büyükçelebi de derse katkıda bulunuyor.

Ramazan ayının ilk gününden beri düzenli olarak ikindi namazının hemen akabinde başlayıp iki saat süren derse çok sayıda dinleyici katılıyor. Kur’an’ın daha iyi anlaşılması için bu tarz programların daha fazla düzenlemesi gerektiğini belirten Prof. Dr.Suat Yıldırım, “Toplumumuzda ‘Kur’an okuma’ denince , onun Arapça olan aslını okuma, sonra tecvitli okuma anlaşılıyor.  Kur’an okuma yarışması denince makamla güzel  kıraat hatıra geliyor. Yahut Kur’an metnini ezberleyen hafızların ezber maharetlerini ortaya koymaları bekleniyor. Her üç alan da değerli ve pek önemlidir. Fakat bunlara dördüncü bir alanı da ilave etmek gereklidir. O da muhtevasını, hangi konuları, nerede anlattığını bilmektir ”dedi.

Mesala Allah-ü Teâlâ’nın Sad suresinin  29. Ayeti’nde, “Biz sana pek feyizli bir kitap indirdik ki, insanlar onun ayetlerini iyice düşünsünler ve aklı yerinde olanlar ders ve ibret alsınlar” dediğini hatırlatan Prof. Dr. Yıldırım, “Abdullah b. Mes’ud (r.a) diyor ki, ‘Peygamber Efendimiz  (sav)  Kur’an’ı  bize onar ayet onar ayet öğretirdi. On ayetteki  bilgi ve uygulamayı öğrenmeden, başka ayetlere geçmezdik.’ Her birimiz , imkanımız ölçüsünde, böylesi bir gayret içinde olmazsak, Rabbimiz’den gelen bu kutlu mektuba önem vermemiş oluruz,  Kur’an-ı Kerim  ahrette bizden davacı  olur” dedi.

mukabele1İlahiyatçı Yıldırım, “İmkan varsa, ayetleri daha iyi anlamak için tefsirden  okumalı. Bu yapılamıyorsa açıklamalı meallerden birisi okunmalı. Böylece Kur’an-ı Kerim’in içinde neler olduğu öğrenilir. Mesela ezan, İslam’ın  pek önemli  bir şiarıdır. Her gün dinleyip okuduğumuz ezan, Kur’an’da yer alıyor mu? Varsa hangi sürede? Abdest, teyemmüm,yolculukta namaz, miraç vb. bunun gibi daha kutsal kitabımızda olan binlerce konuyu merak edip öğrenmeli” şeklinde tavsiyede bulundu.

Kur’an’ın daha iyi anlaşılması için muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin 3 yıldan beri mealli mukabele okumayı teşvik ettiğine dikkat çeken tefsir hocası, “Son derecede yerinde bir çalışma olup, bunu gittikçe yayılacağını ümit ediyoruz” diye konuştu.

40 yıl önce Müslüman olmuş bir Fransız doktorla yaşadığı bir anısını anlatan Prof. Dr. Yıldırım, “Fransa’da bir doktorla tanışmıştım. Daha yeni Müslüman olmuş.  Evinde ziyaret edince  gördüm ki  Kur’an hakkında birkaç defter dolusu notlar çıkarmış, Kur’an-ı Hakim’in konularına dair başka indekslerle yetinmeyip kendi şahsi incelemesi neticesinde fiş usulü çalışma sonucunda bin  kadar konu fişi çıkarmış. Hatta ben de onları bir süre için kendisinden alıp yararlanmıştım. O doktorun yaptığını takdir etmemek mümkün değil. Aslında o görevini yapmıştı. Çünkü din önemlidir. Kur’an önemlidir. Koca bir ömrü faydasız, bazen zararlı şeylerle geçirirken, Rabbimiz’in kitabını tanımak için gayret sarf etmemek büyük bir kayıptır, vebali de  ağır olacaktır.  Bizim toplum bu konuda biraz geri kaldı. Onun için bu tarz mealli mukabeleler düzenleyerek insanlarımızı biraz daha teşvik etmeliyiz. Bu işi ciddiye alıp bir tarafından başlamamız lazım. Bunun için çalışan Müslüman kardeşlerimiz eksik değildir. Fakat milletimizin canlı bir tarzda sürdürdüğü mukabele sünnetine, meal dersi ilavesi ile, bu gayenin gerçekleştirilmesinin, daha kolay ve çok daha yaygın olacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.

Clifton’da yaşayan Sabri Travaç isimli katılımcı mealli mukabelenin çok faydalı olduğunu söyledi. “Kur’an mealini bizzat Suat hocadan dinlemenin çok yararlı olduğunu” belirten Travaç son yıllarda özellikle TCC gibi yerlerde bu alışkanlığın geleneksel hale geldiğine dikkat çekti. Mealli Kur’an okumanın büyük bir eksikliği kapattığını belirten Travaç, Ramazan sonrasında bu tarz programların devam etmesi temennisinde bulundu.

TCC’de haftanın belli günlerde iftar yapılıyor. İftar sonrası ise hatimli teravih namazı kılınıyor.

Write a comment

1 Comment

  1. ALİ BAYRAKTAR June 20, 20:28

    ÇALIŞMALARINIZI KUTLUYORUM.DEVAMINDA HAYIR VARDIR.ÇOK FARKLI BİR KURAN OKUMA KAPISI AÇTINIZ Kİ ALIŞILMIŞIN DIŞINDA FARKLI BİR GÜZELLİK. DİNİMİZİN ANA KİTABINI TÜRKÇE MANASINI ANLAMAK VE AÇIKLAMALARINIDA DİNLEMEK VE ÖĞRENMEK KADAR GÜZELİ YOKTUR. EMEĞİ GEÇEN Sn.Porf Dr. Suat YILDIRIM beye , Dr.İsmail BÜYÜKÇELEBİ beye ve TCC NJ idarecilerine teşekkür ederim.

Only registered users can comment.