Beyaz Saray, Rumi Forum’un teklifi ile bir ilki gerçekleştirdi

Beyaz Saray, Rumi Forum’un teklifi ile bir ilki gerçekleştirdi

Her yıl Ramazan ayında ABD’nin önde gelen müslüman toplum temsilcileri ile farklı inançlara mensup liderleri ağırlayan Beyaz Saray ilk kez bir Kurban Bayramı kutlamasına ev sahipliği yaptı. Programın organize edilmesine büyük katkı sunan Rumi Forum davetlilere sunulan yemeklerin de sponsoru oldu.

Onursal başkanlığını Fethullah Gülen Hocaefendi’nin yaptığı Washington merkezli Rumi Forum, Beyaz Saray’ın bir ilki gerçekleştirmesine vesile oldu. Beyaz Saray halkla ilişkiler ofisi yetkilileri, 15 yıllık saygın dernekten gelen teklif ile ilk kez Kurban Bayramına özel bir kutlama programı düzenlendi.

Basına kapalı programa sadece özel davetli konuklar kabul edildi. ABD’nin önde gelen dini toplum temsilcilerinin yanında Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve farklı kamu kuruluşlarından da isimler davetliler arasında yer aldı. Teklifin sahibi Rumi Forum aynı zamanda kutlama programının organize edilmesinde önemli katkıda bulundu. Dernek, 60 yakın davetlinin katıldığı programda ikram edilen yemeklerin de sponsoru oldu.

Kurban Bayramı’nın müslümanlar için öneminin anlatılmasının yanında diyalog ve hoşgörü mesajlarının verildiği programın açılış konuşmalarını Beyaz Saray Halkla İlişkiler Ofisi Direktör Yardımcısı Ashley Allison ile Rumi Forum Başkanı Emre Çelik yaptı. Zaman Amerika’ya programı değerlendiren Emre Çelik, programda Rumi Forum’un faaliyetlerinin yanında dinler arası diyaloğun önemine vurgu yapan bir konuşma yaptığını söyledi.

Kurban Bayramı programının gerçekleşmesindeki sürece değinen Çelik, yetkililerin Beyaz Saray’ı farklı topluluklara açmak adına çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Çelik, “Kendilerine bu konuda yardımcı olmak istedik. Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesiyle böyle bir fikirde bulunduk.” şeklinde konuştu. Rumi Forum’un dinler arası diyalog misyonunu hatırlatan Çelik, yetkililere sadece müslümanların değil farklı kültür ve dinden isimlerin katılacağı zengin bir program olmasını da teklif ettiklerini söyledi. Çelik,”Tekliflerimizi memnuniyetle karşıladılar. Biz ayrıca programda ikram edilecek yemeklere de sponsor olabileceğimizi söyledik. Sonuç olarak böyle bir proje ortaya çıkmış oldu.” ifadelerini kullandı. Çelik, Beyaz Saray’a böyle bir programda yardımcı olmak ve Türk kültürünü temsil etmekten büyük gurur duyduklarını dile getirdi.

Beyaz Saray yetkililerinin program dolayısıyla ciddi takdir ve teşekkürlerini aldıklarını sözlerine ekleyen Emre Çelik, “Kendileri bundan sonra da bu tür program tekliflerine açık olduklarını ifade ettiler.” dedi.

Farklı dini toplum temsilcilerinin de konuşmalar yaptığı program, Beyaz Saray İnanç Temelli ve Mahalli İlişkiler Ofisi’nden Melissa Roger’ın kapanış konuşmasının ardından sona erdi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.