Amerikalı Türklerden Washington’da iftar çadırı

Amerikalı Türklerden Washington’da iftar çadırı

ABD’nin başkenti Washington’da Türk-Amerikan Dostluk Derneği (ATFA) tarafından kurulan iftar çadırına Türk ve Amerikan toplumu yoğun ilgi gösterdi. Üç gün boyunca açık tutulan 750 kişilik çadır tamamen doldu. Çadır çevresinde bulunan Türk yemeği stantları da yoğun ilgi gördü.

ATFA sponsorluğunda gerçekleşen iftar çadırı organizasyonunda toplam 2 bin 500’den fazla kişiye yemek verildi. Çadır çevresinde iftar sonrası ikram edilmek üzere çiğ köfte, gözleme, Türk kahvesi, pamuk şeker, lokma tatlısı, çay stantları kuruldu. Bu yıl altıncı kez açılan çadır, bölgedeki Amerikalılardan yoğun ilgi gördü.

Türk-Amerikan Dostluk Derneği program direktörlerinden Mehmet Bilgin, çadıra bölgedeki ailelerden ciddi bir ilgi olduğunu söyledi. Bilgin, her geçen yıl daha da büyüdüğünü belirttiği iftar çadırı sayesinde Türk kültürü ve yemeklerini tanıtma fırsatı bulduklarını ifade etti.

Washington merkezli Rumi Forum’un Kültürlerarası İlişkiler Direktörü Jena Luedtke, toplumdaki Müslüman ve gayrimüslimlerin iftar vesilesiyle bir araya getirilmelerinin insanların birbirini daha iyi tanıması için güzel bir yol olduğunu ifade etti. Türk-Amerikan Dostluk Derneği’nin bu yıl da çok güzel bir çadır kurduğunu belirten Luedtke, “Toplumlar bu şekilde bir araya geldikçe güçlenir. Bu zamanlarda birlikteliğe ihtiyacımız var, ayrılığa değil.” dedi.

İftar programına katılanlardan biri olan Mehmet Öztürk ise yeryüzünün kardeşliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemde farklı din ve kültürlere mensup insanlarla bir araya gelmenin büyük bir önem taşıdığını söyledi. Öztürk, “Anavatanımızdan uzakta böyle bir Ramazan sevincinin, böyle bir Ramazan güzelliğinin buralara getirilmiş olmasından dolayı çok büyük memnuniyet duyuyoruz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz.” diye konuştu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.