Yunanistan için son teklif masada

Yunanistan için son teklif masada

Yunanistan’ın hafta başında kreditörlere sunduğu son teklif de reddedildiği için borç krizi çözülemiyor. Dün kreditörlerle bir araya gelen Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı da uzlaşı sağlanmadan sona erdi. Bir sonraki toplantı cumartesi günü yapılacak. Yunanistan 7,2 milyar Euro’luk yardımı alamaz ise 5 gün içinde iflas edecek.

Euro Bölgesi maliye bakanları (Euro Grubu), Yunanistan ile kreditörler arasındaki sorunu çözme amaçlı farklı önerilerle karşılaştı. Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras ile kreditörler arasında önceki gün ve dün sabah yapılan müzakereler sonuçsuz kalmıştı. Yunanistan’ın üç kreditör kurumu Avrupa Komisyonu, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası ortak bir karar alarak, maliye bakanlarına anlaşmaya dayanak oluşturabilecek teklifleri içeren belgeleri gönderdi. Ancak bu teklifleri Yunanistan’ın kabul etmediği belirtildi. Anlaşma için gözler şimdi Euro Grubu’na çevrildi. Maliye bakanları toplantı girişinde farklı tonda açıklamalar yaptı. Yunanistan’ın en büyük kreditörlerinden olan Almanya’nın Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Yunanistan’ın geri adım attığını savunurken, Hollandalı mevkidaşı ve grubun başındaki Jeroen Dijsselbloem, henüz yeterince ilerleme sağlanamadığını söyledi. Öte yandan Yunanistan’ın son dakikada önceki gün ve dün basına yansıyan önerilere bir yenisini eklediği ifade edildi. Malta Maliye Bakanı Edward Scicluna, Yunan mevkidaşı Yanis Varoufakis’in toplantının başlamasından yarım saat kadar önce farklı bir öneriyi gruba yolladığını doğruladı. Yunanistan, kreditörlerin, kurtarma paketindeki 7,2 milyar Euro’yu serbest bırakmaması halinde bu ay sonuna kadar IMF’ye ödemesi gereken 1,6 milyar Euro borcu karşılayamayacak. Brüksel’de dün başlayan ve iki gün sürecek AB liderleri zirvesine kadar Yunanistan’daki malî krizin çözümüne yönelik bir anlaşma sağlanması ümit ediliyor.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının dün akşamki toplantısından Yunanistan ile uzlaşma çıkmamıştı. Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, görüşmelere perşembe günü devam edeceklerini açıklamıştı. Euro Bölgesi Başkanı Jeroen Dijsselbloem yaptığı açıklamada “Bakanları müzakereler konusunda bilgilendirdik. Henüz bir anlaşmaya varılmadı ama kararlıyız, gerekirse gece de devam ederiz.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan ile ilgili gelişmelerden biri ise Avrupa Merkez Bankası cephesinden geldi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu dün yapılan toplantıda Yunan bankalarına sağlanan acil likidite yardımı (ELA) imkanının sınırını değiştirmeme kararı aldı. Konu hakkında doğrudan bilgi sahibi bir kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre bu karar ELA sınırının yaklaşık 89 milyar Euro’da (99 milyar dolar) kalacağı anlamına geliyor. Öte yandan Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetimi ve Avrupa’nın diğer merkez bankalarının başkanlarına, Yunan bankalarına acil fonlamanın devam etmesi konusunda ciddi endişeleri olduğunu belirtti.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*