Wall Street Journal, Türkiye ve Almanya web sitelerini kapatıyor

Wall Street Journal, Türkiye ve Almanya web sitelerini kapatıyor

News Corp.’a ait Dow Jones şirketinden Çarşamba günü yapılan açıklamada radyo yayını birimi ve ortak gazetelerdeki Pazar eklerinin yanı sıra Almanya ve Türkiye’de yerel dillerde yayın yapan internet sitelerinin kapatılacağı belirtildi.

Konuya yakın kaynaklardan birinin verdiği bilgilere göre kapanma nedeniyle 50-60 civarında kişi işten çıkarılacak. Dow Jones’un yaklaşık 5 bin çalışanı bulunuyor.

Dow Jones CEO’su William Lewis tarafından çalışanlara gönderilen e-postada son dönemde dijital ve mobil ürünlere yapılan yatırımlar nedeniyle diğer alanlarda kesintiye gitmek gerektiği belirtildi. Lewis gönderdiği e-postada, “Şu an yaptığımızdan daha fazlasını yapabilmek için ana faaliyet alanımız dışındaki alanlardaki çalışmalarımızı azaltmamız gerekiyor ki diğer amaçlarımıza doğru daha hızlı yol alabilelim,” ifadelerini kullandı.

Lewis’in söz ettiği yatırımlar arasında The Wall Street Journal için başlatılan yeni iPad uygulaması, yeni WSJ+ premium üyelik programı, Barron’s’un Asya’da dijital alanda genişlemesi ve WSJ.Magazine’in Latin Amerika’da genişlemesi bulunuyor.

Dow Jones, MarketWatch Radio’nun da aralarında bulunduğu The Wall Street Journal Radio Network, The Sunday Journal’a da gelecek aylarda son verecek. Türkçe haber ajansının yanı sıra Almanya ve Türkiye’de yerel dillerde yayın yapan internet siteleri de kapatılıyor.

Almanca haber yapan ajansın yanı sıra her iki ülkedeki bürolar faaliyet göstermeye devam edecek. MarketWatch ise kesintilerden etkilenmeyecek.

İşten çıkarmaların zor bir karar olduğunu ancak büyümeyi garanti altına alabilmek için gerekli olduğunu belirten The Wall Street Journal editörü Gerard Baker konu hakkında, “Journal’ın ABD’de hızlı şekilde büyüyebilmesi ana faaliyet alanımızın -dijital ve basılı – genişlemesi ve MarketWatch kitlesinin artmasına bağlı. Bu nedenle dikkatimizi ve yatırımlarımızı bu ürünlere odaklamamız gerekiyor,” diye konuştu.

News Corp geçtiğimiz hafta 30 Eylül’de sonlanan çeyrekte yıllık bazda haber ve bilgi hizmetleri birimlerinde gelirinin yüzde 3 düştüğünü açıkladı. Şirket, fiyatları artırarak tiraj gelirlerini artırsa da, reklam gelirlerindeki düşüş devam etti. Haber ve bilgi hizmetleri birimi, News Corp’un toplam gelirinin üçte ikisini oluşturuyor.

Dow Jones’un gelirleri geçtiğimiz çeyrekte, Dow Jones Yerel Medya Grubu’nun geçtiğimiz yıl satılması, reklam gelirleri ve Factiva, Dow Jones Newswires ve diğer özel ürünlerinin yer aldığı profesyonel bilgi işlerindeki düşüşten ötürü yüzde 12 düştü.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.