TAV’ın ‘engelsiz havalimanı’ uygulamaları BM’de anlatıldı

TAV’ın ‘engelsiz havalimanı’ uygulamaları BM’de anlatıldı

TAV Havalimanları’nın İstanbul Atatürk’ten sonra Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarında da hayata geçirdiği “engelsiz havalimanı” uygulaması  Birleşmiş Milletler’de düzenlenen forumda tanıtıldı.

TAV Havalimanları ve Dünya Engelliler Birliği (WDU); Birleşmiş Milletler (BM) Engelli Hakları Sözleşmesi’ne Taraf Devletlerin 9. Toplantısı kapsamında New York’ta bir araya geldi.

TAV’ın işlettiği Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanları bu yıl Dünya Engelliler Vakfı (DEV) Teknik Komitesi tarafından oluşturulan GlobalGROUP tarafından denetlenip sertifikalandırıldı.

BM Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantı kapsamında, Dünya Engelliler Birliği 16 Haziran’da “Taahhütten Eyleme” temasıyla “Küresel Erişilebilirliğin Kazanımları” başlıklı bir yan etkinlik düzenledi. TAV İstanbul İSG ve Çevre Müdürü Emrah Gürer ve Terminal İşletme Müdürü Barış Temur, TAV Havalimanları İş Geliştirme Koordinatörü Fatih Ömür ve TAV Ege İSG ve Çevre Koruma Şefi İsa Komi “TAV Erişilebilir Örnek ve Öncü Havalimanı Uygulamaları” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada “TAV olarak, yedi ülkede işlettiğimiz 14 havalimanında yılda 100 milyondan fazla yolcuya hizmet veriyoruz. Yolcu memnuniyetini tüm operasyonlarımızın odağına koyuyoruz. Bu kapsamda, havalimanlarımızda sunulan tüm hizmetlerin, tüm yolcularımız için erişilebilir olmasını sağlamayı ana sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz” dedi.

İstanbul Atatürk, ardından da Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarının engelliler için erişilebilir olmasını sağlamak amacıyla çeşitli uygulamaları hayata geçirdiklerini belirten Ünlü, “Bu çalışmalarımızın WDU ve GlobalGroup gibi uluslararası kuruluşlar tarafından onaylanması ve BM’de örnek olarak sunulmasından gurur ve mutluluk duyduk. Bu vesileyle uygulamalarımızın ulaştırma sektöründe yaygınlaşmasına öncülük etmeyi, erişilebilirlik konusunda toplumsal farkındalık oluşmasına katkı sunmayı umuyoruz” şeklinde konuştu.

TAV’ın üç havalimanı, engelsiz havalimanı projesi kapsamında da “platin sertifika”ya sahip. İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes havalimanlarında terminal binaları ve otoparklarda hissedilebilir zemin uygulaması yapıldığı, asansörlere Türkçe ve İngilizce kat bilgilerini veren sesli uyarı sistemleri konulduğu anlatıldı.

Sunama göre, terminallerde bulunan tuvaletler engellilerin kullanımına daha uygun hale getirildi. Ankesörlü telefonlar tekerlekli sandalye kullanıcıları için uygun yüksekliğe indirildi. Havalimanlarında asistan yardım noktaları oluşturuldu. Engellilere yönelik hizmetin etkinliğinin artırılması çalışanlara temel işaret dili eğitimi verildi.

2015’te İstanbul, Ankara ve İzmir’de engellilere yönelik sistemi kullananların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 20 yükseldi.

Sunumun ardından WDU İkinci Başkan Yardımcısı Yusuf Al Zubair tarafından “Küresel erişilebilirliğin kazanımlarına katkılarından dolayı” TAV yöneticilerine takdim edildi.

Öte yandan WDU, 75 ülkeden engelli hakları alanında çalışan 300’den fazla kuruluşun katılımıyla merkezi İstanbul’da olarak faaliyet gösteriyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.