Rusya krizi önce Antalya’yı vurdu: Bir firmadan 5 bin işçi eve döndü

Rusya krizi önce Antalya’yı vurdu: Bir firmadan 5 bin işçi eve döndü

Sınır ihlali yapan Rus savaş uçağının vurulmasının ardından Rusya, Türkiye’den meyve-sebze ithalatını durdurdu. Domates, kabak, salatalık, üzüm ve narenciye ürünleriyle dolu yüzlerce TIR, sınırda bekletiliyor. Kriz öncelikle bu ülkeye ihracat yapan Antalya Toptancı Hali’ni vururken, binlerce çalışan evlerine gönderildi.

Türkiye’nin, sınır ihlali yapan Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından başlayan gerginlik ekonominin her alanına yansıyor. Türkiye’nin tarım alanında en büyük pazarlarından olan Rusya Federasyonu’na yaş sebze ve meyve ihracatı durdu. İçleri domates, kabak, salatalık, üzüm ve narenciye ürünü dolu yüzlerce TIR, Rusya sınırında bekletiliyor. Rusya’ya yaş sebze meyve ihracatının durması, bu ülkeye her gün onlarca TIR’ın hareket ettiği Antalya Toptancı Hali’ni vurdu.

İşlerin durma noktasına geldiği halde ihracatçı firmalar kapılarına kilit vurdu. Açık olanlar ise ellerinde kalan ürünleri iç piyasaya vermek için çalışıyor. Her gün tonlarca mal işlenen tezgahlar suskun. Binlerce çalışan evlerine gönderildi. Günlük zararlarının milyonlarca lira olduğunu belirten ihracatçılar, krizin bir an önce sonlandırılmasını ve Rusya’nın sınırını yeniden Türkiye’den gidecek tarım ürünlerine açmasını istiyor. Yaklaşık 100 TIR’ı, 7-8 gemisi ile Rusya’ya yaş sebze meyve ihraç eden büyük firmalardan olan Kalyoncu Grup’un Antalya’daki işletmesi de sessizliğe bürünenlerden. Firma yetkilisi Necati Zengin, her hafta Rusya’ya 70 ile 100 arasında TIR taşıyan 3 gemi sevk ettiklerini, ancak uçağın düşürülmesiyle birlikte işlerinin durduğunu belirterek, “Şu an durum iyi değil. Karşıda yoğun bir baskı var. En büyük sıkıntı da yaş sebze meyve ihracatçılarında. Rusya’da 3 gemimiz ve 100 TIR’ımız bekliyor. Zarar hesabı yapmak zor. Bir TIR’ın ortalama 40-50 bin dolar maliyeti olduğu hesaplanırsa ortaya çıkar.” dedi. Beklemede olduklarını ve çalışmalarını askıya aldıklarını ifade eden Zengin, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki 20’ye yakın işletmelerinde istihdam ettikleri 5 bin civarı insanı evlerine gönderdiklerini kaydetti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.