Piyasaların yakından takip ettiği toplantı başladı

Piyasaların yakından takip ettiği toplantı başladı

Dünya piyasalarının yakından takip ettiği Federal Piyasa Açık Komitesi (FOMC) toplantısı bugün başladı.

FOMC, iki gün sürecek toplantıda, faiz artışı ile ilgili kararını yarın 14.00’de verecek. Piyasalar, yaklaşık bir yıldır, Amerikan Merkez Bankası (Fed)’in faiz artırması beklentisinde. Fed yetkilileri ise, küresel piyasalarda yaşanan yavaşlama ve ABD ekonomik verilerin yetersiz olması nedeniyle faiz artışına gitmemişti.

Ancak Ekim ve Kasım aylarında para politika yapıcıların açıklamaları, Fed’in aralık ayında faiz artışına gitme ihtimalini yükseltti. Son olarak Fed Başkanı Janet Yellen, istihdam verileri ve Çin ekonomisinin toparlanmasını göz önünde bulundurarak, aralık ayında faiz artışının ‘muhtemel’ olduğunu ifade etmişti. Öte yandan Fed üyeleri de aralık ayında faiz artışına gidilebileceği görüşlerini destekler nitelikte açıklamarda bulundu.

Ekonomistler, Fed’in toplantı tutanaklarında faiz artışına gitme ihtimalinin yüzde 72 olduğu görüşünde.

FED’İN FAİZ ARTIŞI TÜRKİYE GİBİ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKE PİYASALARINI ETKİLEYECEK

Dünyanın önde gelen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Standard and Poor’s, geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada, Fed’in faiz artışına gitmesi durumunda Türkiye, Rusya, Brezilya gibi gelişmekte olan ülke piyasalarını yakından etkileyeceğini belirtti. Kuruluşlar, Türkiye’nin bu durumunda etkilenecek ülkelerin başında geldiği uyarısında bulundu. Faiz artışı ile birlikte sıcak paranın gelişmekte olan ülkelerden ABD’ye yönelebileceği ifade edildi.

FOMC KARARI NASIL ALINIYOR

Fed, 12 bölgenin merkez bankalarından ve bir yönetim kurulundan oluşuyor. Her merkez bankasının kendi yönetim kurulu ve başkanı var. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), toplantılarında yönetim kurulu üyeleri ve 12 bankanın başkanları hazır bulunuyor. Fed’in politikalarına ilişkin kararların oylamasında 7 kişiden oluşan yönetim kurulu ve 5 merkez bankası başkanı yer alıyor. Geriye kalan 7 merkez bankasının başkanları görüş bildirebiliyor ancak, alınacak kararlarla ilgili oy verme hakkına sahip değil. FOMC toplantılarında karar oy çokluğuna göre alınıyor. FOMC, normal ekonomik şartlar altında yılda 8 kez toplanıyor. Bu sayı duruma göre artırılabiliyor.

Toplantılarda oy verme hakkına sahip Fed başkanları şunlar: New York Fed Başkanı William C. Dudley, Chicago Fed Başkanı Charles L. Evans, Boston Fed Başkanı Eric Rosangren, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Kansas City Fed Başkanı Esther George.

Fed’in kurulmasını sağlayan yasa gereğince, ABD 12 bölgeye ayrılmış durumda. Her bir bölgede merkez bankacılığı görevini yürüten 12 ayrı Federal Rezerv Bankası var. Bunlar; San Francisco, Minneapolis, Kansas City, St. Louis, Atlanta, Cleveland, New York, Philadelphia, Richmond, Boston, Dallas ve Chicago merkez bankaları. Bankalar arasındaki koordinasyonu ‘Guvernörler Kurulu’ sağlıyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.