“Petrol fiyatları düşmeye devam edecek”

“Petrol fiyatları düşmeye devam edecek”

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA), petrol fiyatlarının 2015’de de düşmeye devam etmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

29 ülkeye danışmanlık yapan ajans, zayıf talep ve ABD’de şist gazı patlaması nedeniyle ham petrolün varilinin 80 doların altına düşme trendinin son bulmadığını söyledi. Cuma günü, büyük fiyat kriterlerinden biri olan, Brent tipi ham petrolün varili 78,13 dolardan işlem görerek, son dört yılın en düşük seviyesine yaklaştı. UEA petrol ihraç eden ülkelere tavsiyelerde bulunmak üzere, 1970’lerdeki “petrol şoku” ardından kurulmuştu. Ajans, fiyatları desteklemek için petrol üreticisi ülkeler grubu OPEC üzerinde arzı kısıtlama yönündeki baskının artmakta olduğunu söyledi. Ancak, OPEC’in kilit üyesi olan Suudi Arabistan’ın, henüz muslukları açmaya istekli olmadığı bildiriliyor.

OPEC üyeleri arz ve talep konularını görüşmek üzere 27 Kasım günü toplanacak. OPEC üyelerinin bir çoğu ekonomik büyümeyi ve harcamaları desteklemek için petrol gelirlerine güveniyor. Ayrıca, petrol ve doğalgaz arayan ülkeler, düşen fiyatların yeni keşifleri ekonomik olmayan hale getirmesinden endişeli.Reuters verilerine göre, Brent ardarda sekiz hafta boyunca düştü. Bu 1988 yılından bu yana en uzun düşüş trendi.

ABD enerji bakanlığı bu hafta yaptığı açıklamada fiyatlardaki düşüşün gelecek yıl da sürmesini beklediklerini söyledi.

Bu hafta başlarında da, sektörün uzun vadeli sorunlarını ele alan UEA’nın Küresel Görünüm raporu, ABD’de şist gazı patlamasının küresel enerji güvenliğine dair ciddi riskleri maskelediği konusunda uyardı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.