New York Fed: Otomobil kredileri 8 yılın en yüksek seviyesinde

New York Fed: Otomobil kredileri 8 yılın en yüksek seviyesinde

ABD Merkez Bankası (Fed)’in New York şubesi, ABD’de otomobil kredilerinin son sekiz yılın en yüksek seviyesine çıktığını açıkladı. New York Fed, artışın büyük oranda riskli tüketicilere verilen yüksek faizli kredilerden kaynaklandığını ancak bu durumun yeni bir finansal krize yol açacak büyüklükte olmadığını açıkladı.

Bloomberg’in haberine göre, New York Fed tarafından hazırlanan yılın ikinci çeyreğine ilişkin hane halkı borçları raporunda, otomobil kredilerinin son sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaştığı ve bunun otomotiv sektörünün güçlendiğine dair bir işaret olduğu belirtildi.

Kredi notu düşük olan tüketicilere sağlanan yüksek faizli otomobil kredilerindeki artışa dikkati çeken raporda, bu kredilerin, 2008’de yaşanan konut balonuna benzer bir duruma sebep olabileceği yönündeki endişelerin ise yersiz olduğu vurgulandı.

Raporda, zayıf kredi geçmişine sahip kişilere yüksek faizlerle verilen kredilerin, toplam otomobil kredilerine oranının, kriz öncesine kıyasla daha düşük olduğu kaydedildi. Bu kredilerin hacim olarak yeni bir finansal krize yol açacak büyüklükte olmadığı savunulan raporda, buna rağmen Fed’in otomobil kredilerini yakından takip etmeye devam edeceği uyarısında bulunuldu.

Bankalar ve diğer finansal kuruluşların nisan-haziran döneminde 101 milyar dolarlık yeni otomobil kredisi sağladığını gösteren rapora göre, amerikalıların toplam otomobil kredi borcu yılın ikinci çeyreğinde 905 milyar dolara yükseldi.

ABD’de otomobil kredileri, konut ve öğrenci kredilerinden sonra tüketicilerin en büyük üçüncü borç kalemini oluşturuyor. Zayıf kredi geçmişine sahip tüketicilere sağlanan yüksek faizli kredilerin ödenmeme riski daha fazla olduğu için bankalara ve finansal sisteme zarar verebiliyor.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*