MasterCard’dan yeni hizmet: Selfie ile ödeme

MasterCard’dan yeni hizmet: Selfie ile ödeme

Dünya genelinde geniş kullanıcı ağı olan ödeme sistemi MasterCard, İspanya’nın Barcelona şehrinde yapılan Mobil Dünya Kongresi’nde önemli bir yeniliği duyurdu.

MasterCard, müşterilerin işini kolaylaştırmak ve güvenliği artırmak için internet üzerinden yapılan alışverişlerde bundan böyle şifresiz yapılabilecek. Şifrenin yerine ise selfie (özçekim) ve parmak izi güvenliği getirilecek. Selfie ve parmak izi ile ödeme yapmak için bilgisayar, tablet ve akıllı cep telefonlarına güvenlik uygulamasının yüklenmesi gerekiyor. Selfie ile ödemeyi daha güvenli kılmak için kameraya göz kırpmak gerekiyor. Böylece çalıntı fotoğraf ile başkası yerine ödeme yapılamayacak. Yeni ödeme sistemi ile ilgili açıklamaya yapan MasterCard’ın güvenlik bölümü başkanı Ajay Bhalla, “Müşteriler şifre girmeyi sevmiyor. Birçok kişi sıradan 123456 diye şifre koyuyor. Ya da bütün şifreleri aynı oluyor. Şifrelerin birini ele geçiren korsanlar sizi zor durumda bırakabiliyor.” diyerek yeni uygulamaya dikkat çekti.

Yeni ödeme sistemi; ABD, İngiltere, Kanada, Hollanda, Belçika, İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, İsviçre, Norveç, İsveç ve Danimarka’da bu yılın ortalarında kullanıma sunulacak.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*