IMF başkanından küresel yavaşlama uyarısı

IMF başkanından küresel yavaşlama uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine LaGarde, küresel ekonominin yavaş büyüme risklerinin olduğunu söyledi.

Washington’daki Atlantic Council isimli düşünce kuruluşunda konuşan LaGarde, düşük faiz oranlarının sanayileşmiş ülkelerde yüksek işsizliği, ulusal borç yüklerini ve durgunluğu aşmak için yeterli büyümeyi teşvik etmediğini söyledi. Lagarde, hükümletlerin tevşik edecek adımlar atmaması halinde küresel ekonomideki büyümenin yavaşlayacağını belirtti.
Lagarde, “Bugün, vasat davranmasnın gerçeklik haline dönüşmesinden kaçınmamız lazım. Politika alanlarının ve kollarının tümünün kullanılması gerekir.” diye konuştu.

Önümüzdeki hafta yayınlanacak rapora göre ABD ve İngiltere ekonomilerinin güçlü bir büyüme gösterdiğini belirtti. Euro bölgesi ülkelerde ekonomini büyüyeceğini ifade eden Lagarde, Brezilya, Rusya ve Çin’de bir yavaşlama öngörüldüğünü belirtti.

Hem gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerde, potansiyel büyümenin budandığını belirten Lagarde, mali krizden kalıcı izlerin bulunduğunu söyledi. IMF başkanı, bu nedenle yapısal reformlar yaparak makroekonomi-mali politikalar alanlarında güven ve yatırım artırıcı adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.