Fitch’ten Türkiye’ye ‘Erdoğan’ uyarısı

Fitch’ten Türkiye’ye ‘Erdoğan’ uyarısı

Uluslararası kredi dereclendirme kuruluşu Fitch, cumhurbaşkanı seçimininin birinci turda sonuçlanmasına rağmen Türkiye’de halen siyasi risklerin bulunduğunu söyledi.  Tayyip Erdoğan’ın kazandığı cumhurbaşkanı seçiminin ardından bir değerlendirmede bulunan Fitch, Türkiye’deki siyasi riskin, dışarıdan sermaye girişi ve politik öngörülebilirliği azaltabileceğini belirtti.

Kuruluş, politik risklerin Türkiye’nin kredi notu üzerinde bir ağırlık oluşturabileceği uyarısında bulundu. Parlamento seçiminin, Haziran 2015’te yapılacağın hatırlatan Fitch “Daha önce Erdoğan’ın otoriter eğilimlerine tepki olarak hükümet karşıtı protestolar düzenlenmişti. Erdoğan, cumhurbaşkanlığı gücünü genişletmesi halinde siyasi gerginlik devam edecek.” uyarısında bulundu.

Kuruluş, Erdoğan’ın 11 yıllık başbakanlığından sonra cumhurbaşkanı olacağını ancak, Gezi Parkı protestoları ve yolsuzluk skandalının siyasi-toplumsal huzursuzluğu ortadan kaldırmadığına vurgu yaptı. Açıklamada bütün bu olayların ülkenin kredi notuna zarar verebileceği uyarısı yapıldı.

Erdoğan’ın Merkez Bankası’na (TCMB) faiz indirimli konusunda baskı yaptığının da altını çizen Fitch, bu durumunda itibar kaybına neden olabileceğini ifade etti.

Orhan Akkurt
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*