Fed, faizleri ‘‘önemli bir süre’’ daha değiştirmeyeceği sinyalini verdi

Fed, faizleri ‘‘önemli bir süre’’ daha değiştirmeyeceği sinyalini verdi

Amerikan Merkez Bankası (Fed), rekor seviyede düşük olan faiz oranlarını aynı oranda tutacağını açıkladı. Fed’i böyle bir karara götüren neden ise beklentilerin altında gelişme gösteren ABD ekonomisi olarak gösteriliyor.

Fed, ücret artışı, uzun vadeli işsizlik, enflasyonun kontrol altında tutulması ve iş piyasası ile diğer ekonomik göstergelerin tutarlı görünüm kazanıncaya kadar sıfıra yakın seviyede faiz oranlarını tutmayı planladıklarını söyledi.

Merkez bankası, tahvil alımlarını sona erdirdikten sonra “önemli bir süre için” kısa vadeli faiz oranlarının da düşük ve sabit tutulacağı sinyalini verdi. FED’in faizleri yükseltmemesine ilk tepkiler piyasadan olumlu geldi. FED’in faiz oranlarını düşük tutacağını açıklamasının ardın New York Borsası artış gösterdi.

Fed, izleyeceği politikayı belirlemek için yaptığı son toplantısında uzun vadeli düşük faizli borçlanma oranlarını sabit tutmak amacıyla tahvil alımında 10 milyar dolar daha kesintiye gideceğini duyurmuştu.

Fed toplantısının arifesinde finans dünyası ”önemli bir süre” ifadesi için adeta alarma geçmişti. Fed’in açıklaması yatırımcıları rahatlattı.

Ekonomi uzmanlarının genel kanısı, Fed’in, 2015 yılının ortalarına kadar faiz oranlarını yükseltmeyeceği yönünde. Ancak ABD ekonomisinde beklentilerin üzerinde olumlu gelişme yaşanırsa FED’in faiz oranlarının artırımına mart ayında gidebileceği de ifade ediliyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.