FED: Faiz artışı yaklaşıyor

FED: Faiz artışı yaklaşıyor

ABD Merkez Bankası (FED), faiz artırımının yaklaştığını söyledi.

Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) iki günlük toplantı sonrası yayımladığı tutanaklarda faiz artışının ne zaman yapılacağına ilişkin olarak ‘yaklaşıyor’ ifadesini kullandı. Dünyanın merakla takip ettiği tutanaklarda, istihdam piyasasının iyileşme gösterdiğine dikkat çekildi.

Fed yetkilileri, ekonomi ve piyasaların daha da gelişme kat etmesini beklediklerini de ifade etti. Bazı yetkililer ise, ekonomik verilerin orta vadede enflasyonun yüzde 2’lik hedefe doğru kayması konusunda ‘mantıklı bir güven’ göstermediği endişelerini dile getirdi. Enerji fiyatları ve doların ekonomiye etkilerini geçici olduğu kaydedildi.

FOMC, faiz artışının ne zaman olacağı ile ilgili kesin tarih vermezken, birçok ekonomistler artışın 16-17 Eylül tarihlerinde yapılacak olan toplantıda gerçekleşebileceğini öngörüyor. İşsizliğin yüzde 5,3 seviyesine yaklaştığı ve istihdamın iyileşme gösterdiğini belirten politika yapıcıları, ‘zamanından önce’ faiz artışına gidilmesinin ekonomik toparlanmaya zarar verebileceğini gündeme getirdi. FOMC üyeleri, koşulların hala istenilen seviyeye  gelmediğini ancak, o noktaya doğru yaklaştığını kaydetti.

Tutanaklarda Çin ve euro bölgesinde doların güçlenmesinin ithalat fiyatlarını düşüreceği ve enflasyonun Fed’in hedeflerine doğru kayabileceği ifade edildi.

FOMC, önceki tutanaklarında sıfıra yakın olan faiz oranlarının gelecek olan ekonomik verilere bağlı olarak gerçekleşeceği mesajını vermişti.

FED Başkanı Janet Yellen, faiz artışının ekonomik verilere bağlı olduğunu ifade etmişti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.