Dünyanın en pahalı şehri Singapur

Dünyanın en pahalı şehri Singapur

Economist Intelligence Unit’in (EIU) yaptığı son araştırmaya göre Singapur, yeniden dünyanın en pahalı şehri olarak belirlendi. En pahalı şehirler sıralamasında Singapur’dan sonra ise yine Paris, Oslo ve Zürih yer alıyor.

New York’un baz alındığı pahalılık araştırmasında, Singapur’un New York’a göre temel gıda maddelerinde yüzde 11, tekstil ürünlerinde yüzde 50’nin üzerinde, ulaşım ve araç fiyatlarında ise 3 kat daha pahalı olduğu saptandı.

EIU’nun pahalılık araştırmasında, doğal kaynaklarının bulunmaması nedeniyle su ve enerjide dışa bağımlı olması, Singapur’u en pahalı kılan etkenler arasında yer alıyor. Dışa bağımlılık, su ve enerji faturalarının kabarık gelmesine yol açıyor.

Yeni Delhi ve Tahran ucuz şehirler arasında

Pahalılık araştırması listesinin son 5’inde ise en ucuz şehirler olarak Karaçi, Karakas, Çennay, Yeni Delhi ve Tahran yer alıyor.

EIU’nun dünya genelindeki pahalılık araştırması yılda iki kez yayınlanıyor. Araştırmada, gıda, giyim, ev gereçleri, konut kirası, ulaşım, özel okul ve enerji faturalarının da yer aldığı 160 ayrı ürün ve hizmetten oluşan 400 maddelik fiyat listesi üzerinde çalışma yapılıyor. New York’taki genel tüketici fiyatlarının baz alındığı son araştırmada, 100’e yakın ülkeden 133 şehir, belirlenen kategorilerde karşılaştırıldı.

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.