Çin satın alma gücü paritesinde ABD’yi geçti

Çin satın alma gücü paritesinde ABD’yi geçti

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’in, en büyük ekonomi ABD’yi satın alma gücü paritesine (Purchasing Power Parity – PPP) göre geçtiği açıklandı. Ancak ABD hala 16,8 trilyon dolarlık gayri safi yurtiçi hasılayla (GSYH) dünyanın liderliğini sürdürüyor.

IMF, Çin’in satın alma gücü paritesinin 17,632 trilyon dolar, ABD’nin ise 17,416 trilyon dolar olarak gerçekleştiğini duyurdu. Çin medyası bu habere geniş yer verdi. IMF Başkanı Christine Lagarde, “Biliyorsunuz bu sadece bir gösterge. GSYH açısından baktığınızda Çin geride.” ifadelerini kullandı. Lagarde, bir ekonominin istikrarını ve geleceğini değerlendirmek için, tüm faktörleri dikkate almak gerektiğini kaydetti. IMF Başkanı, ancak belirli kriterlerin, Çin ekonomisinin büyüdüğüne işaret ettiğini de dile getirdi.

Çin’in Finans Bakan Yardımcısı Zhu Guangyao, Washington DC’de daha önce yaptığı konuşmada Çin’in hala gelişmekte olan bir ülke olduğunu ve ekonomik büyüme kalitesi açısından ABD’nin gerisinde kaldığını söylemişti. IMF’ye göre ayrıca gelecek yıl GSYH’sı 10,4 trilyon dolar olan Çin’in satın alma gücü paritesinin 19,23 trilyon dolara, ABD’nin ise 18,286 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*