CEO’lar gelecekten endişeli

CEO’lar gelecekten endişeli

İsivçre’nin Davos kentinde bugün biraraya gelen iş dünyasının liderlerinin şirketleriyle ve ekonomik görünümle ilgili beklentileri daha iyi, ancak çok sayıda endişeleri de var.

Dünya ekonomisini sarsan finansal krizin üzerinden geçen beş yılın ardından şirket kârlılıklarına ilişkin acil tehditler azalıyor ve CEO’lar hem ABD hem de Avrupa’nın görünümündeki iyileşmeden cesaret buluyorlar.

 

Ancak geleceğe dönük tehditler için de çok uzağa bakmalarına gerek yok. Gelişmekte olan ülkelerdeki yavaşlama, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tahvil alımlarını azaltması konusundaki belirsizlik ve artan düzenlemelere dair endişeler bunlardan bazıları.

 

PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) 1,300’ün üzerinde CEO ile gerçekleştirdiği ankete göre, şirketinin gelirlerinin 2014’te artacağına inanan katılımcıların oranı yüzde 36’dan yüzde 39’a yükselmiş durumda.

Artış trendi olumlu olsa da 2007 ve 2008 öncesi görülen yüzde 50 üzeri seviyelerin gerisinde yer alıyor. Küresel ekonominin gelecek 12 ayda iyileşme kaydedeceği görüşünde olan katılımcıların oranı ise yüzde 18’den yüzde 44’e ulaşmış durumda.

 

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERLE İLGİLİ SORUNLAR

 

Bazı gelişmekte olan ülkelerdeki zayıflıklar ve bunun şirket stratejileri için oluşturduğu belirsizlik çokuluslu şirketlerin gündeminde ve Batılı ülkelerdeki toparlanma ve Japonya’daki ilerleme işaretleriyle aynı döneme denk geliyor. CEO’lar büyüme için yönlerini gelişmiş ekonomilere çevirmeye başladılar. ABD, Almanya ve İngiltere’nin artık Hindistan ve Brezilya gibi ülkelere göre daha çok güven verdiği düşünülüyor.

 

Gelişmekte olan ekonomiler hız keserken Türkiye, Güney Afrika, Hindistan, Endonezya ve Brezilya’da 2014’te yapılacak seçimler öncesinde siyasi belirsizlikler de artıyor.

 

Orhan
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*