Bloomberg: Türkiye, Rusya’ya doğalgaz ödemelerini 2024’e ertelemeye çalışıyor

Bloomberg: Türkiye, Rusya’ya doğalgaz ödemelerini 2024’e ertelemeye çalışıyor

ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg, Türkiye’nin doğalgaz ödemelerinin bir kısmını 2024’e ertelemek için Rusya’ya başvuruda bulunduğunu yazdı. Rus RİA haber ajansına konuşan Ankara’dan bir kaynak ise iki ülke arasında borçların ertelenmesi değil, doğalgaz fiyatları üzerinden müzakere yürütüldüğünü savundu. Söz konusu kaynak, sözleşmelerin yapıldığı dönemde fiyatların yüksek olduğunu fakat şimdilerde şartların değiştiğini ifade etti.

Ödeme müzakereleri ‘gizli’ olduğu için isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan bir kişiye göre; BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ.) doğalgaz ödemelerinin bir kısmını 2024’e ertelemek istiyor. Bloomberg görüşmelerin Rusya ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın hemen ardından geldiğini hatırlattı. Bu anlaşma, Botaş’ın borçlarının yüzde 25’ini dolar yerine Rus para birimi Ruble ile ödemesine olanak tanıyor.

GAZPROM, RESMİ TEKLİF BEKLİYOR

İki ülke arasındaki görüşmelerin herhangi bir mutabakat ile sonuçlanıp sonuçlanmadığı bilinmiyor. BOTAŞ ve Rus enerji devi Gazprom yetkilileri ise konuya ilişkin yorum yapmadı. Gazprom’un pozisyonu hakkında bilgi sahibi bir kişiye göre; Türkiye, Gazprom’a resmi talepte bulunmadı. Gazprom da resmi bir teklif alana kadar erteleme konusunu görüşmeyecek.

Türkiye’nin ithal enerjiye bağımlılığı, TL ve bütçeye ağır baskı oluşturuyor. Türk lirası 2022 yılında dolar karşısında yüzde 28’den fazla değer kaybetti.