ABD Temyiz Mahkemesi: İran yaptırımları ihlal edildi, Halkbank yargılanabilir

ABD Temyiz Mahkemesi: İran yaptırımları ihlal edildi, Halkbank yargılanabilir

ABD’de temyiz mahkemesi, Halkbank’ın, ‘Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’ kapsamında ABD’de yargılanamayacağı yönündeki itirazını reddetti. Mahkeme, Halkbank’ın İran yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle yargılanabileceğini açıkladı. Halkbank’ın İran’a gizlice 20 milyar dolarlık kısıtlı fon transfer etmesine yardımcı olduğu ileri sürülüyor.

Reuters’ın haberine göre, ABD temyiz mahkemesi Cuma günü Halkbank’ın İran’ın Amerikan yaptırımlarından kaçmasına yardım etmekle suçlayan bir iddianameyi geri çevirme başvurusunu reddetti. ABD 2. Temyiz Mahkemesi, Yabancı Egemen Dokunulmazlıklar Yasası’nın bankayı koruyor olması halinde bile, Halkbank’a yönelik suçlamanın ticari faaliyet istisnası kapsamına girdiğini söyledi.

SAHTE GIDA SEVKİYATLARINI BELGELMEKLE SUÇLANIYOR

Savcılar, Halkbank’ı petrol gelirlerini önce altına, ardından İran’ın çıkarları için nakite çevirmekle ve petrol gelirlerinin transferini haklı çıkarmak için sahte gıda sevkiyatlarını belgelemekle suçluyor. Ayrıca Halkbank’ın İran’a gizlice 20 milyar dolarlık kısıtlı fon transfer etmesine yardımcı olduğunu ve en az 1 milyar doların ABD finans sistemi aracılığıyla aklandığını iddiası da var.

Halkbank, yaptırımlardan kaçınmak için İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki para hizmet sağlayıcıları ve paravan şirketleri kullandığı iddiasıyla banka dolandırıcılığı, kara para aklama ve komplo suçlamalarını reddediyor. Banka, federal Yabancı Egemenlik Dokunulmazlıkları Yasası uyarınca kovuşturmadan muaf olduğunu, çünkü bu yasaya göre dokunulmazlığı olan Türkiye ile ‘eş anlamlı’ olduğunu iddia etmişti.