ABD bankası Wells Fargo’dan Türkiye raporu: Dolar 10 lira olacak!

ABD bankası Wells Fargo’dan Türkiye raporu: Dolar 10 lira olacak!

Amerikan bankası Wells Fargo, Türkiye ekonomisine ilişkin ağustos 2021 raporunu yayınladı. Yayınlanan raporda dolar/TL kuruna ilişkin değerlendirme ve tahminler dikkat çekerken, banka 27 Ağustos’ta 8,35 olan dolar/TL kurunun, yıl sonunda 9,25, eylül 2022’de 10.00, 2022 sonunda 10,25 olacağı tahminini paylaştı.

Karar gazetesinin haberine göre raporda bahsi geçen ve dikkat çeken diğer hususlar ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinin tükendiği ve TCMB yetkililerinin tasfiye edileceği başlıkları oldu.

MB’DE GÖREV DEĞİŞİKLİĞİ OLABİLİR

Erdoğan’ın 4 Ağustos 2021 tarihinde yaptığı ‘faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz’ açıklamasını hatırlatarak Cumhurbaşkanı’nın ‘faizleri düşürünce enflasyonun da düşeceği’ şeklinde geleneksel olmayan bir para politikası görüşüne sahip olduğunu aktaran banka, geçmişte Erdoğan’ın benzer açıklamalarının ardından Merkez Bankası (TCMB) yetkililerinin tasfiye edildiğine ve yerlerine kendisinin faizle ve para politikasıyla ilgili görüşlerini uygulaması daha muhtemel kişilerin atandığına işaret eti.

Banka, yine benzer şekilde TCMB’de tasfiyeler ve görev değişimi olması durumunda TL’nin ciddi bir baskı altında kalabileceğini ve dolar karşısında yüzde 10 değer kaybı yaşayabileceğini öne sürdü. Banka, bu senaryonun, yıl sonu için açıkladıkları 9,25’lik dolar/TL tahminini desteklediğini yazdı.

SWAP’LARA RAĞMEN REZERV TÜKENMİŞ DURUMDA

Uzun vadeli olarak bakıldığında Türkiye ekonomisinin temellerinin kırılgan kalmasının muhtemel olduğuna işaret edilen raporda, son dönemde Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) gelen 6,3 milyar dolarlık SDR ve Güney Kore ile yapılan 2 milyar dolarlık swap (takas) anlaşmasına rağmen TCMB’nin rezervlerinin tükenmiş durumda olduğu vurgulandı.

Cari açık ve dış finansman ihtiyacı ile yüksek enflasyonun TL üzerinden baskı oluşturmaya devam edeceğine işaret eden banka, 2022’de TL’de kademeli bir değer kaybı öngördüklerini ancak sert değer kaybı risklerinin de bulunduğunu ekledi.