AB, Yunanistan için ‘acil durum’ hazırlığı yapıyor

AB, Yunanistan için ‘acil durum’ hazırlığı yapıyor

Avrupa Komisyonu’nun Alman üyesi Guenther Oettinger, hafta sonu Yunanistan ile kreditörler arasında ülkeyi Euro Bölgesi’nde tutmak ve temerrüde düşmesini engellemek için yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalmasının ardından artık “acil durum” hazırlıkları yapılmasının zamanının geldiğini belirtti.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Avrupalı liderlerin hızlı hareket etmesine yönelik çağrılarına rağmen görüşmelerin sonuçsuz kalmasından kreditörleri sorumlu tuttu.

Atina’nın çıkmaza giren müzakerelerde bir çözüm yolu bulmak için iki haftası bulunuyor. Yunanistan’ın bu süre sonunda Uluslararası Para Fonu’na (IMF) 1,6 milyar Euro ödeme yapması gerekiyor.

Yapmaması durumunda ise ülkeyi borçlanamama ve Euro Bölgesi’nden çıkma tehlikeleri bekliyor. Aynı zamanda Almanya Başbakanı Angela Merkel’in siyasi partisinde kıdemli bir görevde olan Avrupa Komisyonu‘nun dijital ekonomi ve toplumdan sorumlu üyesi Oettinger, “Yunanistan olağanüstü hale gireceği için bizim de bir acil durum planı hazırlamamız gerekiyor. Enerji stokları, polis maaşları, tıbbi stoklar, eczane stokları ve daha birçok şeyin (hazır bulundurulması gerekiyor)” dedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.