Ukrayna’da barış umudu; Kiev tek taraflı ateşkes ilan edecek

Ukrayna’da barış umudu; Kiev tek taraflı ateşkes ilan edecek

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ülkenin doğu bölgesinde devam eden iç savaşın sona ermesi, Rusya yanlısı güçlerin silah bırakması ve isteyenlerin de ülkeyi terk etmesi için tek taraflı olarak ateşkes ilan edeceklerini açıkladı. Ukrayna lideri ateşkesin ne zaman ilan edileceği ile ilgili bilgi vermedi.

Kiev’de basın mensuplarına açıklamada bulunan Poroşenko, “Barış planı benim tek taraflı ateşkes emrimle başlayacak. Bu plana Donbas’da olaylara dahil olan herkesin çok hızlı bir şekilde katkısını bekliyoruz. Ateşkes kısa süreli olacak. Bu sürede silahlar bırakılmalı ve düzen yeniden sağlanmalı…” dedi.

Elinde silah olan ancak herhangi bir öldürme olayına karışmayanlara genel af ilan edeceklerini kaydeden Poroşenko, “Ben silahsız paralı milislerin bölgeyi terk etmesi için bir koridor kurulmasını öneriyorum. Barış planının en önemli aşaması da yerel yönetimlerin gücünün artırılmasına yönelik anayasal düzenleme yapılması. Biz rehin alınan insanların serbest bırakılmasını ve işgal edilen binaların da boşaltılmasını istiyoruz.” çağrısında bulundu.

14 MADDELİK BARIŞ PLANI HAZIR

Sınır kapılarının güvenliğinin artırılmasının önemine dikkat çeken Poroşenko, kriminal grupların ateşkes sürecinden yararlanma riski olduğunu, güvenlik güçlerinden gerekli tedbirleri almasını istedi. Ukrayna Cumhurbaşkanı 14 adımdan oluşacak barış planının ise önümüzdeki günlerde ilan edileceğini kaydetti.

RUSYA TEMKİNLİ

Bakü’de temaslarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ateşkes süresinin geçici olmasını eleştirdi, tam ve kalıcı bir ateşkes ilanı beklediklerini söyledi. Milis güçlerine fırsat verilmesi ve temsilcilerinin de barış görüşmelerine davet edilmesini talep eden Lavrov, milis güçlerin silahlarını bırakıp ülkeyi terk etmelerinin etnik temizliği andırdığını vurguladı. Rus bakan, “Eğer milis güçleri silah bırakıp ömür boyu hapis cezasına çarptırılacak ya da ülkeyi terk edeceklerse bu bir etnik temizlik olur…” eleştirisi getirdi.

Kiev’de gerçekleşen devrimle Viktor Yanukoviç’in ülkeyi terk etmesi sonrası Rusya, Kırım’ı topraklarına kattı. Tek taraflı bağımsızlık ilan eden Donetsk ve Lugansk bölgelerinde federasyon yanlısı gruplarla Kiev yönetimi arasında iç savaş başladı. Çatışmalarda bugüne kadar en az 300 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya ve Ukrayna arasında uzun süredir devam eden doğalgaz borcu ve fiyat konusunda da anlaşma sağlanamadı. Moskova pazartesi günü ön ödemeli sisteme geçtiğini ilan etti ve Ukrayna iç alımını durdurdu. Avrupa sevkiyatının aksamadan sürdüğü ifade ediliyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.