Türkiye ile ABD’nin Suriyeli muhalifleri eğitecek olmasına BM tepki verdi

Türkiye ile ABD’nin Suriyeli muhalifleri eğitecek olmasına BM tepki verdi

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında dün açıklanan anlaşmayla Suriye’deki Esed rejimine karşı savaşan muhaliflerin eğitilmesi ve malzeme yardımı anlaşmasına Birleşmiş Milletler (BM) tepki verdi.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric günlük basın toplantısında bir gazetecinin sorusuna cevaben, “Sayın de Mistura bölgede kendi planını hayata geçirmek için çabalarını sürdürmeye devam edecek” dedi.

Önceki gün New York’ta BM Güvenlik Konseyi üyelerine Halep şehrinde ‘güvenli bölge’ oluşturulmasına yönelik planını açıklayan BM’nin Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura, Esed rejiminin 6 hafta süre ile bu şehre hava saldırısı düzenlemeyeceğine dair kendilerine taahhüdde bulunduğunu açıklamıştı. BM Temsilcisi’nin güvenli bölge planını açıkladığı gün ABD Dışişleri Bakanlığı’da Türkiye ile birlikte Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğit-donat programına alınacaklarını duyurdu. Bir gazetecinin  “ABD, Türkiye arasındaki anlaşma, özel Temsilci de Mistura’nın planına nasıl bir etkisi  olur?” sorusuna BM Sözcüsü Dujarric, Mistura’nın Şam’a gideceğine dikkat çekerek “Bizim odaklandığımız nokta savaşa barışcıl çözüm arayışıdır” dedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.