Tarihin en büyük kasırgası Filipinler’i yerle bir etti: ölü sayısı bini geçti

Tarihin en büyük kasırgası Filipinler’i yerle bir etti: ölü sayısı bini geçti

Filipinler’i etkisi altına alan şiddetli Haiyan Tayfunu’nda en az bin 200 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Etkili olduğu bölgede büyük tahribata yol açan tayfunda ölü sayısının artmasından endişe ediliyor. Filipinler Kızılhaç yetkilileri, Tacloban’da binden fazla kişinin öldüğünü, Samar bölgesinde de en az 200 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Filipinler Enerji Bakanı Jericho Petilla ise ABS-CBN televizyonuna yaptığı açıklamada, Filipinler’in orta kesimlerini etkisi altına alan Haiyan Tayfunu’nun yüzlerce kişinin ölümüne neden olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Petilla, tayfunda büyük zarar gören kentlerden biri olan Palo’da ölü sayısını netleştiremediklerini kaydetti.

Saatteki hızı 250 kilometreye varan ve Vietnam’a doğru ilerleyişini sürdüren tayfun, kıyıdaki evlerin yerle bir olmasına neden oldu. Tayfundan en çok zarar gören kent ise Tacloban oldu. Tacloban’da amatör kameralarla çekilen fotoğraf ve videolar yıkımın büyük boyutlarda olduğuna işaret ederken, uluslararası yardım kuruluşu Kızılhaç da kentin yüzde 80’inin tayfundan zarar gördüğünü açıkladı. Görgü tanıkları, Tacloban’da sokakların cesetlerle dolu olduğunu belirtti. Tacloban Havaalanı’ndaki terminal binasının da ağır hasar görmesi nedeniyle bölgeye sadece askeri uçaklarla yardım gönderilebiliyor. Yaklaşık 15 bin askerin yardım çalışmalarına katıldığı bildirildi.

Ülkedeki birçok bölgenin dış dünyayla bağlantısının kesildiğini kaydeden Kızılhaç yetkilileri, bu nedenle ölü sayısı konusunda kesin bilgi veremediklerini belirtti. Tayfunun yıkıma yol açtığı bölgelerde telefon ve elektrik hatlarının çalışmadığı ifade ediliyor.

Hükümetin verdiği bilgilere göre, Filipinler’de 4 milyon kişi tayfundan etkilendi. Tayfun Vietnam’a doğru ilerlerken, Vietnam’ın kıyı bölgelerinde yaşayanlar tahliye edilmeye başlandı. Yaklaşık 20 bin ailenin güvenli bölgelere götürüldüğü belirtiliyor.

Sezai Kalaycı
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*