Rusya’dan Türkiye için hava savunma sistemi açıklaması

Rusya’dan Türkiye için hava savunma sistemi açıklaması

İstanbul’da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ülke arasında ‘ortak hava savunma sistemi kurma’ konusunu ele aldığı yönündeki haberler Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov tarafından yalanlandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, dün İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la düzenlediği ortak basın toplantısında “(Rusya Federal Uzay Ajansı) Roskosmos, Türkiye için uydu hazırlanması ve fırlatılması ile ilgili ihaleye katılmaya hazır” demişti.

Görüşme sonrasında da Türk basınında Ankara’nın T-LORAMIDS (Türk Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi) ihalesi için Rusya’dan teklif alacağına yönelik haberler yer almıştı.

Defense News’in Türk dışişleri ve savunma kaynaklarına dayandırdığı haberinde de Rus tarafının dünkü görüşmeler sırasında ihaleye katılmak için yeniden davet aldığını öne sürülmüştü.

Savunma Sanayisi Müsteşarı (SSM) İsmail Demir ise hava savunma sistemi konusunda Rusya ile bir mutabakat sağlanmadığını ve gündemde böyle bir konu bulunmadığını vurgulamıştı. Demir, “Hava savunma sistemi konusunda Rusya ile bir mutabakat sağlamış değiliz. O konu bizim gündemimiz değil. Konu şu, savunma sanayisinde genel işbirliği. Hava savunma sistemi konusunda biz kendi milli sistemimizi geliştiriyoruz. Bu geliştirme sırasında da daha önce ihalede teklif veren ülkeler de dahil çeşitli ülkelerle işbirliği yapabiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Zaman Amerika
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*