Rüşvet iddiası üzerine Güney Kore Başbakanı istifa etti

Rüşvet iddiası üzerine Güney Kore Başbakanı istifa etti

İsmi rüşvet skandalına karışan Güney Kore Başbakanı Lee Wan-koo bugün istifa etti.

Bir ay önce “rüşvete karşı savaş açalım” çağrısını yapan Başbakan Lee Wan-koo’nun  isminin de rüşvete karışması ülkeyi ayağa kaldırmıştı. Başbakan hakkında parlamento tarafından soruşturma başlatılmış, Demokrasi için Yeni Siyasi Birlik (NDAP) ana muhalefet partisi lideri Moon Jae-in, başbakanı istifaya çağırmıştı. Kendisine yönelik suçlamaları kabul etmeyen Lee Wan-koo baskılara daha fazla dayanamayarak görevinden ayrıldı.

headlineGüney Amerika resmi ziyaretini sürdüren Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin istifa haberini duyması üzerine, “Başbakanın acısını hissediyorum” dediği belirtiliyor.

İsminin anılmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi, Devlet Başkanı Park’ın, önümüzdeki hafta ülkeye dönmesinin ardından, Başbakan Lee Wan-koo’nun istifasını büyük ihtimalle kabul edeceğini söyledi.

Öte yandan Parlamentonun bugünkü kabine toplantısına Başbakan Lee Wan-koo’nun yerine, Başbakan Yardımcısı Choi Kyung-hwan’ın başkanlık edeceği bildirildi.

Başbakan Lee Wan-koo’nun içinde olduğu hükümette önemli görevlerde bulunan ve hala görevini sürdüren iktidardaki Saenuri Partisi’ne mensup 8 üst düzey siyasetçinin değişik dönemlerde bir iş adamından rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Rüşvet skandaı, devlet projeleriyle ilişkisi olan Keangnam Enterprises şirketinin başkanı Sung Wan-jong’un geçen hafta perşembe günü intihar etmesinin ardından daha alevlendi. İntihar olayının ardından Başbakan Lee’nin de ismi ve aldığı rüşvet miktarının bulunduğu bir liste ortaya çıkmıştı.

Başbakan Lee Wan-koo’nun intihar eden iş adamından 30 milyon Won (27 bin dolar) rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.