Pentagon’dan ‘eğit-donat’ açıklaması

Pentagon’dan ‘eğit-donat’ açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Türkiye ile ABD arasında eğit-donat anlaşmasının imzalanmasını memnuniyetle karşıladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, anlaşmanın, Türkiye’nin IŞİD’e karşı kurulan koalisyona desteğini gösterdiği dile getirildi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü James Brindle, Suriyeli muhaliflerin Türkiye’de eğitilmesi ve teçhizatlandırılmasını içeren ‘eğit-donat’ programı hakkında Zaman Amerika’ya açıklama yaptı. Yapılan anlaşma ile Türkiye’nin söz konusu programa yapacağı desteğin resmiyete döküldüğünü kaydeden Brindle, “Türkiye, gelecek aylarda başlayacağını tahmin ettiğimiz programın bölgedeki ev sahiplerinden biri olmayı kabul etti.” dedi.

Brindle, Mart ayında 2 bin Suriyeli muhalifin eğitime alınmasıyla başlaması beklenen ‘eğit-donat’ programının amacını şöyle açıkladı:

“Eğit-donat programı Suriye halkını IŞİD tarafından gelecek saldırılardan korumak ve muhaliflerin elinde bulunan bölgeleri emniyet altına almak; Amerika’yı, dost ve müttefiklerini, Suriye halkını, Suriye’deki teröristlerce ortaya konan tehditlerden korumak; IŞİD’in bazı bölgeleri ele geçirme ve elinde tutma kabiliyetlerini daha da zayıflatmak ve Suriye’deki karışıklık için müzakere edilen yerleşim koşullarının Cenevre Bildirisi ile uyumlu bir şekilde teşvik edilmesi amacını taşıyor.”

ABD Savunma Bakanlığı’nın anlaşmaya yönelik memnuniyetini dile getiren Brindle, “Bu çalışma çerçevesi bölgesel güvenlik ve istikrar adına ABD-Türkiye ortaklığının güçlendirilmeye devam edilmesine dayanak olmakla beraber IŞİD’e karşı mücadelede Türkiye’nin kilit desteğini vurguluyor.” ifadesini kullandı.

Suriyeli muhaliflerin Türkiye’deki güvenli bir askeri üstte eğitime tabi tutulmasını içeren ‘eğit-donat’ programına ilişkin imzalar Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass tarafından imzalanmıştı. ‘Eğit-donat’ programının eğitime alınacak ilk 2 bin kişinin eğitiminin tamanlanmasının ardından periyodik olarak 400’er kişilik gruplar şeklinde süreceği ifade ediliyor.

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.