Panama, şeffaflık komisyonu kuruyor

Panama, şeffaflık komisyonu kuruyor

Panama Cumhurbaşkanı Juan Carlos Varela, dışişişleri bakanlığının kuracağı bağımsız komisyonun, yerel ve uluslararası uzmanlardan oluşacağını söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Varela, komisyonun mevcut uygulamaları değerlendireceğini ve Panama’da mali ve hukuki açıdan şeffaflığı artıracak önlemler önereceğini belirtti.

Mossack Fonseca firmasından sızan belgeler, şirketin bazı müşterilerinin vergi kaçırmalarına yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştı.

Vergi ödemekten kaçınmak için Mossack Fonseca’nın hizmetine baş vuranlar arasında birçok yabancı ülkeden zengin ve güçlü insanların da bulunması tüm dünyada şok etkisi yaratmıştı.

Panama Cumhurbaşkanı Juan Carlos Varela, ülkesinin bu konuda diğer ülkelerle birlikte çalışacağını açıkladı.

Gözlemciler ise Varela’nın belgelerin sızmasından sonra haksız yere eleştirildiğini söylediği ülkesini savunma çabasında olduğunu bildiriyorlar.

Mossack Fonseca firması ise ‘hacklendiğini’ görüşünde. Firmanın ortaklarından Ramon Fonseca, belgelerin sızdırılmasının ‘içeriden birinin işi’ olmadığını söylemişti.

Şirket, Panama Başsavcılığına bu konuda şikayette bulundu. Mossack Fonseca medya kuruluşlarını da, belgelere izinsiz erişim sağlamak ve elde ettikleri bilgileri bağlamının dışında sunmakla suçluyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.