Obama’nın Erdoğan’a sarf ettiği iddia edilen sözler yalanlanmadı

Obama’nın Erdoğan’a sarf ettiği iddia edilen sözler yalanlanmadı

ABD Başkanı Barrack Obama’nın Atlantic dergisine verdiği mülakatta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, için söylediği iddia edilen ağır sözlere yalanlama gelmedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü konuyla ilgili soruları geçiştirmekle yetindi. ABD’nin önde gelen dış politika dergilerinden Atlantic, Başkan Obama’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ağır sözlerle eleştirdiğini yazdı.

Derginin yazarı Jeffrey Goldberg, dış politikaya ilişkin sorularını yanıtlayan Başkan Obama’nın, Erdoğan’ı, ‘fiyasko’ ve ‘otoriter’ olarak tanımladığını iddia etmişti. Konu ABD Dışişleri Bakanlığı günlük bilgilendirme toplantısında da gündeme geldi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YALANLAMADI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, bir gazetecinin “Röportaja göre Başkan Obama, şimdi Erdoğan’ı ‘fiyasko’ ve ‘otoriter’ olarak niteliyor. Suriye’ye istikrar getirmek için güçlü ordusunu kullanmayı reddettiğini söylüyor. Türkiye’nin ordusunu kullanma yönünde bir beklentisi mi vardı?” şeklindeki sorusu karşısında Obama’nın Erdoğan’a yönelik sözlerini yorumlamaktan kaçındı.

Obama’nın röportajda söylemiş olduğu öne sürülen sözleri inkar etmeyen Toner, soruyu, “Röportajın farkındayız. Çok geniş kapsamlı konuları içeren bir röportaj. Obama’nın ne dediği ya da demediği konularında konuşmayacağım. Şurası açık ki Türkiye ile birlikte çalışmayı sürdüreceğiz. Ortada karmaşık bir IŞİD sorunu var, Türkiye ile değişik konularda stratejik farklılıklarımız var. Ama bununla birlikte Türkiye önemli adımlar attı, sığınmacılara kapısını, IŞİD ile mücadelede bize İncirlik üssünü açtı” şeklinde yanıtladı.

Sözcü “Washington Post başyazısında Erdoğan’a otoriter dedi, Erdoğan demokratik bir lider değil de otoriter bir lider mi?” sorusunu da “Direkt olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili olmasa bile, Türk hükümetinin attığı bazı adımlar konusunda oluşan kaygılarımızı açıklama konusunda çok açık olduk. Türk yetkililer, medya özgürlüğü ve başka konularda, Türkiye’nin kendi anayasasında da güvence altına alınan demokratik standartlar ve değerler konusunda karşı adımlar attı. Yakın bir ortak ve müttefik olarak, Türkiye ile demokratik süreçleri ve kurumları güçlendirme konusunda konuşmaya hazırız” diye yanıtladı.

OBAMADA’DAN ERDOĞAN’A ‘FİYASKO VE OTORİTER’ İDDİASI

ABD’nin önemli dış politika dergilerinden Atlantic, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağır sözlerle eleştirdiğini yazdı. Derginin yazarı Jeffrey Goldberg, dış politikaya ilişkin sorularını yanıtlayan Başkan Obama’nın, Erdoğan’ı, ‘fiyasko’ ve ‘otoriter’ olarak tanımladığını iddia etmişti.

Öte yandan Goldberg Obama’nın söz konusu röportajda “en çok canını sıkan” liderlerden birinin İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, diğerinin de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu ifade etmişti.

Derginin internet sitesinde de yayınlanan röportajda, Goldberg ABD Başkanı Barack Obama’nın, Cumhurbaşkanı önceleri ılımlı bir Müslüman ve Doğu ile Batı arasındaki uçuruma köprü olabilecek bir kişi olarak, şimdi ise ‘fiyasko’ ve ‘otoriter’ olarak gördüğünü yazmıştı. Röportaja göre, Obama Erdoğan’ın, güçlü ordusunu Suriye’ye istikrar getirmek için kullanmaktan kaçındığını belirtmişti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.