Obama, 1915 olayları için “Büyük Felaket” dedi

Obama, 1915 olayları için “Büyük Felaket” dedi

ABD Başkanı Barack Obama, 1915 yılı olayları ilgili olarak Ermenice “Büyük Felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullandı.

Obama, 1915’teki olaylarının yıl dönümünde daha önceki yıllarda yaptığının benzeri bir açıklama yaptı.

Osmanlı imparatorluğunun son zamanlarında 1,5 milyon Ermeninin katledildiğini ve ölüme yürütüldüğünü ifade eden Obama, ABD ve dünyada milyonlarca kişinin, ölümlerin ve acıların yasını tuttuğunu dile getirdi.

24 Nisan’dan 2 gün önce açıklamada bulunan ABD Başkanı “1915 ilk yıllarında başlayan bu karanlık günlerde ıstırap çekenleri saygıyla anarken ve bir daha asla tekrar edilmemesi için bu trajediden bir ders çıkarma taahhüdünde bulunuyoruz. Bu kişilerin yardımına koşanları da takdirle hatırlıyoruz. Bir birey olarak ABD Büyükelçisi Henry Morgenthau hükümetimiz ve Osmanlı liderleri arasındaki şiddeti durdurmak için alarm zilini çaldı. Morgenthau gibi sesler vahşeti önleme misyonu ile BM İnsan Hakları Sözleşmesi’nin oluşturulmasına öncülük eden Raphael Lemkin gibi insan hakları savunucularının sonraki çalışmalarına katkıda  bulundu.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada Ermeni halkını direncinden ve Amerikan toplumuna katkılarından dolayı öven Obama  “Bu, aynı zamanda, Ermeni halkını, olağanüstü dayanıklılığı ve Amerikan halkının yanı sıra, uluslararası topluma yaptıkları katkılar için takdir etmemiz gereken bir andır. Yıllar önce Amerika’da yeni birer hayat kurarak, ulusumuzun canlılığını önemli oranda arttıran ve çeşitli girişimleriyle sivrilip, seçkinlik ve saygınlık kazanan bir topluluk oluşturan binlerce Ermeni mülteciyi hatırlıyoruz. “dedi.

 ABD başkanı “Gerçeklerin tam, samimi ve adil kabulü hepimizin çıkarına. İnsanlar ve uluslar, geçmişlerin acılı unsurlarıyla hesaplaşarak ve kabul ederek, daha fazla güçlenir ve daha adil ve hoşgörülü gelecek inşa eder. Tarihin bu karanlık sayfasına ışık tutmaya çalışan Papa Franciscus, Türk ve Ermeni tarihçiler ile diğer birçokları tarafından görüşlerin ifade edilmesini memnuniyetle karşılamaya devam ediyoruz.”diye konuştu.

“Bugün, bütün dünyada Meds Yeghern vahşetini anmakta olan Ermeni halkının yanındayız” diyen Başkanı Obama ” Demokratik, barış dolu ve müreffeh bir Ermenistan’a dair taahhüdümüzü yinelemekteyiz.” şeklinde açıklamasını tamamladı.

 

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.