NYT: Esed, muhalifleri Scud füzeleri ile vuruyor

NYT: Esed, muhalifleri Scud füzeleri ile vuruyor

Amerikalı bir yetkili Suriye yönetiminin son günlerde muhaliflere yönelik olarak Scud füzesi kullandığını belirtti.

New York Times’ın haberine göre, ABD yönetiminden bir yetkili, Esed’e bağlı güçlerin Şam’dan Suriye’nin kuzeyinde muhalif güçlere ait hedefleri Scud füzesi ile vurduğunu iddia etti.

İsminin açıklanmasını istemeyen Amerikalı yetkili, son günlerde kullanılan Scud füzelerinin muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri hedef aldığını ifade ederek, saldırının ne kadar can kaybına neden olduğunun bilinmediğini söyledi. Scud füzelerinin savunma amaçlı olduğuna dikkat çeken yetkili, Esed’in bu füzeleri kullanmasının, çatışmaların ne kadar şiddetlendiğinin ve rejimin ne kadar baskı altında olduğunun göstergesi olduğunu kaydetti.

Öte yandan Amerikan istihbaratının, Esed’in kimyasal silahlara başvurma ihtimaline karşı, Suriye’deki gelişmeleri havadan keşif ve diğer metotlarla yakından izlediği belirtildi.

ABD yönetiminden başka bir yetkili ise, Obama yönetiminin Esed’e bağlı ordunun Scud’ları Türkiye sınırı yakınında ya da üzerinde kullanmasından endişe ettiği bunun da Türkiye’nin füzesavar bataryalarının ateşlenmesine yol açabileceğini bildirdi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.