NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya güç kullanırsa, bedeli ağır olur

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Rusya güç kullanırsa, bedeli ağır olur

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya’nın uçurumun eşiğinden dönmesi için çok geç değil.” dedi. NATO’nun Rusya için bir tehdit olmadığını ifade eden Stoltenberg, diyaloğa hazır olduklarını açıkladı. “Rusya eğer güç kullanırsa bunun bedeli ağır olur.” diye konuştu.

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, Rusya’nın Ukrayna sınırında yaptığı yığınağın ardından artan gerginlik, Avrupa’nın güvenliği ve Avrupa’nın doğusu ile güneydoğusunda mevcudiyetin artırılması başta olmak üzere çeşitli konuları görüşmek üzere, Brüksel’deki NATO karargahında bir araya geldi.

Jens Stoltenberg’in açıklamaları şöyle: “Ne olacağını bilmiyoruz fakat şu ana kadar neler olduğunu biliyoruz. Nihai bir karar yok. Komutanlarımızdan bu yönde destek istedik, görüş bildirmelerini istedik. Yeni askeri birlikleri sevk edip sevk etmeyecekleri konusunda bizlere görüş bildirmelerini istedik. Biz sahada Rusya’nın geri çekildiğini görmedik. Diplomatik çabalar mevcut. Rusya cephede gerilimi düşürmedi, geri çekilme görmedik. Rusya eğer güç kullanırsa bunun bedeli ağır olur. Askeri faaliyetlere karşılıklı şeffaflığa ihtiyaç var. Ukrayna’ya saldırı sistemleri kurma planımız yok.”