Mursi’nin idamını isteyen savcı öldürüldü

Mursi’nin idamını isteyen savcı öldürüldü

Mısır’da başkent Kahire’nin doğusundaki Heliopolis bölgesinde, bulunduğu konvoya bombalı saldırı düzenlenen Mısır Başsavcısı Hişam Berekat, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile aralarında İhvan-Müslimin (Müslüman Kardeşler) lideri Muhammed Bedii ve yardımcılarının da bulunduğu kişiler hakkında idam talep eden Başsavcı Berekat bugün suikasta uğramıştı.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, ameliyata alınan başsavcının kurtarılamadığını aktardı.

Başkent Kahire’nin doğusundaki Heliopolis bölgesinde Mısır Başsavcısı Hişam Berekat’ın konvoyuna bombalı saldırı düzenlenmişti. Akabinde Sağlık Bakanı Müsteşarı Hüsam Abdulgaffar, Başsavcı Berekat’ı, Heliopolis’teki Nüzha Devlet Hastahanesi’ne kaldırdıklarını duyurmuştu. Durumunun ciddi olduğunu belirterek ameliyata alındığını aktaran Abdulgaffar, ameliyattan çıkacak neticeye göre başsavcının Maadi bölgesinde bulunan tam teşekküllü askeri hastahaneye helikopterle götürülebileceğini ifade etmişti. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yeni açıklamada, Başsavcı Hişam Berekat tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi.

Öte yandan Başbakan İbrahim Mehleb’in programını yarıda keserek hastahaneye geldiği açıklandı. Vefat eden Başsavcı Berekat’ın naaşının, cenaze hazırlıkları yapılması için Maadi’deki askeri hastahaneye götürüleceği belirtildi.

Naaşın, yarın öğlen namazına müteakip Masr el-Cedid bölgesindeki Tantavi Camisi’nde kaldırılacağı duyuruldu. Olayda yaralanan ve hastahanede tedavileri süren bir vatandaş ve iki polisin ise halen tehlikeyi atlatamadıkları da aktarıldı.

Suikast girişimini, “Giza Halk Direnişi” sosyal paylaşım ağı Facebook sayfasından üstlendiğini duyurmuştu. Örgütün Mısır’da ilk kez adının duyulması ise kamuoyunun dikkatini çekti.

Ülkede bakanlar kurulu kararıyla Aralık 2013’te terör örgütü olarak ilan edilen İhvan ise sosyal paylaşım ağı Twitter’dan, “Terör örgütlerinden ve onların şerlerinden halkı ve ülkemizi Allah korusun” açıklaması geldi. Mısırda bazı basın yayın organları olayı İhvan’ın gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

BAŞSAVCI BEREKAT, MURSİ VE İHVAN YÖNETİCİLERİ HAKKINDA İDAM TALEP ETMİŞTİ

Mısır Başsavcısı Berekat’ın “Mısır tarihindeki en büyük casusluk davası” şeklinde nitelendirdiği davanın ilk duruşması, Şubat 2014’te yapılmıştı. Başsavcı Berekat, Mursi ve İhvan yöneticilerin yargılandığı 34 kişi hakkında mahkemeden idam talep etmişti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.