Mursi için idam talebi

Mursi için idam talebi

Mısır’da Temmuz 2013’teki darbenin ardından tutuklanarak hapse atılan ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) hareketi liderlerinin yargılandıkları casusluk davasında savcılar ölüm cezası istedi.

Mısır resmi haber ajansı, davanın savcılarından Emad El Şaravi’nin, Mursi ve arkadaşlarının devlete ait güvenlik belgelerini dış güçlere verdiğini söylediğini yazdı. El Şaravi, Mursi’nin görevde kaldığı bir yıllık süre içinde belgelerin sızdırıldığı ülkelerden birinin İran olduğunu öne sürdü. Ayrıca El Şaravi, Müslüman Kardeşler hareketinin lideri Muhammed Bedii ve diğer tutuklu 34 liderin Mısır’ı istikrarsızlaştırmak için Filistinli örgüt Hamas’ın da dâhil olduğu bazı militan gruplarla işbirliğine gittiğini belirtti.

Mursi ve hareketin diğer liderleri için bu gelişmeler yaşanırken askeri müdahalenin ardından hapse atılan yaklaşık 20 bin Müslüman Kardeşler taraftarı açlık grevine başladı. İhvan avukatları, ülke genelinde bulunan 76 cezaevindeki mahkûm ve tutuklu sanıkların dün itibarıyla açlık grevine başladıklarını açıkladı. Eyleme, mahkûm yakınları da destek veriyor. Avukatlar, grevin amacını, “mahkûmlara uygulanan siyasi yargılamaların hükümsüz sayılarak davaların düşürülmesi, keyfi olarak tutuklananların serbest bırakılması, işkence ve psikolojik baskılara son verilmesi, hasta ve yaşlı tutuklulara gerekli tıbbi desteğin vaktinde ulaştırılması, tutuklu çocukların hemen salıverilmesi” olarak açıkladı. Tutuklu yakınlarının da mahkûmlara destek için yarına kadar açlık grevine katılacakları kaydedildi. Kötü muamele iddialarını reddeden Mısır İçişleri Bakanlığı ise mahkûm ve tutuklulara uluslararası insan hakları ilkelerine göre muamele edildiğini savundu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.