Merkel’den, Müslümanların içini rahatlatan yeni yıl mesajı

Merkel’den, Müslümanların içini rahatlatan yeni yıl mesajı

Almanya Başbakanı Angela Merkel yeni yıl konuşmasında İslam karşıtı gösterileri eleştirdi. Merkel, Pegida adı altında düzenlenen gösterilerin organizatörlerine ön yargı ve nefretin yön verdiğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, kısaca Pegida olarak anılan “Batının İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar” isimli oluşum hakkındaki görüşünü yeni yıl mesajında dile getirdi. Deutsche Welle Türkçe servisinin verdiği habere göre, vatandaşları Pegida’nın organizatörleri konusunda uyaran Başbakan Merkel, “Onların kalplerinde ön yargı ve nefret var” dedi. Pegida gösterilerinde tıpkı 25 yıl önce Doğu Alman devriminde olduğu gibi “Biz halkız” sloganlarının atıldığını hatırlatan Merkel, bu sloganın Pegida taraftarlarınca ayrımcı içerikle kullanıldığını söyledi.

Uluslararası krizler nedeniyle İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en çok mülteci akınının yaşandığını belirten Merkel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birçoğu ölümden kıl payı kurtulmayı başarmış, kapımızı çalan bu mültecilere yardım etmek son derece doğaldır. Takip altındaki mültecilerin çocuklarının Almanya’da korku duymaksızın yetişmesi bizim açımızdan bir övgüdür. Tüm göçmenler Almanya’daki herkes açısından bir kazançtır.”

“BİRLİK İÇİNDE ZORLUKLARI AŞACAĞIZ”

2014′te Almanya’nın Dünya Futbol Şampiyonu olduğunu hatırlatan Angela Merkel, birlik içinde hareket etmenin önemine işaret etti. Birliğin başarının temelini meydana getirdiğini vurgulayan Almanya Başbakanı, bu anlayışın dijital devrim ve nüfusun yaşlanması gibi zorlukların aşılmasını da sağlayacağını söyledi.

Merkel, yeni yıl mesajında Ukrayna krizine de yer verdi: “Avrupa’nın güvenliğini Rusya’ya karşı değil, Rusya ile birlikte muhafaza etmek istiyoruz. Bu tartışılmaz. Diğer yandan Avrupa’da uluslararası hukuku hiçe sayan, güçlünün hukuku uygulamasına izin vermemiz de söz konusu olamaz.”

ÖZGÜR DÜNYANIN IŞİD’LE MÜCADELESİNE KATKI

Terör örgütü IŞİD’le mücadeleye değinen Almanya Başbakanı, “Suriye ve Irak’ta terör estiren IŞİD’le özgür dünyanın mücadelesine Almanya da katkı sağlamaktadır. Zira terör milisi evimizdeki değerleri de tehdit etmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Almanya’nın önümüzdeki yıl dünyanın önde gelen sanayileşmiş yedi ülkesinin oluşturduğu G7 grubuna başkanlık edeceğini hatırlatan Merkel, iklim koruma alanında girişimlerde bulunma sözü verdi. Merkel, uluslararası bağlayıcılığı olan anlaşmaların imzalanmasını sağlamak istediğini açıkladı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.