Meksika’nın en büyük uyuşturucu baronu yakalandı

Meksika’nın en büyük uyuşturucu baronu yakalandı

Meksika’nın en büyük uyuşturucu çetesi Los Zetas’ın lideri ‘Z-40′ lakaplı Miguel Angel Trevino (40) yakalandı.

‘Z-40′ın, Meksika’nın kuzeyindeki Nuevo Laredo kenti yakınlarında, ABD sınırı civarında Meksikalı askerler tarafından yakalandığı açıklandı. Trevino’nun bir kamyonetle toprak yolda kaçmaya çalıştığı ve yanında 2 milyon dolar taşıdığı bildirildi. Trevino’nun kamyonetinin önünün askeri helikopterler tarafından kesildiği, operasyonun Hollywood filmlerini aratmadığı öğrenildi.

Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto, selefi Felipe Calderon’dan Aralık 2012′de görevi devraldıktan sonra uyuşturucu çetelerinin sebep olduğu kanlı çatışmaları durdurma ve ülkeyi huzura kavuşturma sözü vermişti. Los Zetas’ın isminin bulaştığı çok sayıda katliam gerçekleşti. 2010 yılında Meksika’nın kuzeyinde çok sayıda göçmen, çete üyeleri tarafından öldürüldü. Geçen yıl da Monterey kenti yakınlarında 49 başsız ceset bulundu.

‘Z-40′, iki erkek kardeşiyle beraber 28 büyük Meksika şehri ile 4 ABD eyaletinde de birçok suça karıştı. Amerikan hükümeti, Trevino’nun yakalanmasını sağlayanlara 5 milyon dolar ödül verileceğini duyurmuştu.

Meksika’da uyuşturucu çetelerinin sebep olduğu kanlı olaylarda 2007’den bu yana 70 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.