Malezya’nın eski First Lady’si yolsuzluk suçlamasıyla hakim karşısında

Malezya’nın eski First Lady’si yolsuzluk suçlamasıyla hakim karşısında

Eski Malezya Başbakanı Najib Razak’ın karısı Rosmah Mansor 17 farklı kara para aklama suçundan yargılanıyor. Söz konusu yargılama Yolsuzlukla Mücadele Ajansının devlet kasasında eksik olan milyarlarca doların akıbetini araştırması kapsamında gerçekleşiyor.

Rosmah Mansor abartılı yaşam tarzıyla sık sık eleştirilere konu olan Malezya’nın First Lady’si idi. Şimdi Mahathir Mohamad’ın mayıstaki çarpıcı seçim zaferinden sonra eşi Najib ile birlikte geniş çaplı bir yolsuzluk soruşturmasının merkezinde yer alıyor.
32 FARKLI SUÇLAMA
Najib, 32 farklı kara para aklama suçlamasıyla karşı karşıya, eski Başbakan ayrıca görevi kötüye kullanma ve Malaysia Development Berhad (1MDB) fonundaki milyar dolarların kaybolması konusuyla da suçlanıyor. Ancak o herhangi bir yanlış yapmadığını iddia ediyor.

Rosmah’la ilgili suçlamaların devlet fonu 1MDB ile ilgisinin olup olmadığı bilinmiyor. Ancak Rosmah’ın gözaltına alınması Yolsuzlukla Mücadele Ajansı tarafından üçüncü kez sorgulanmasının ardından geldi.

ABD’li otoritelere göre devlet fonunda en az 4 buçuk milyar dolar yolsuzluk yapıldığı belirlendi. Rosmah’un sorgusu neredeyse 13 saat sürdü.
GÜLÜCÜKLER, ÖPÜCÜKLER GÖNDERDİ
Çarşamba günü gözaltına alınan Rosmah, nezarethanede bir gece geçirdikten sonra, ertesi gün onlarca silahlı polis memurunun arasında gülümseyerek ve öpücükler dağıtarak Kuala Lumpur’daki mahkemeye gitti.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*