Leonardo DiCaprio ‘BM Barış Elçisi’ oldu

Leonardo DiCaprio ‘BM Barış Elçisi’ oldu

Hollywood yıldızı ünlü aktör Leonardo DiCaprio, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Elçisi oldu.

BM Genel Sekterei Ban Ki-mun yaptığı açıklamada, ünlü yıldızın iklim değişikliği konusuna odaklanacağı ve BM’nin küresel ısınma ile ilgili çalışmalarına katkı sağlayacağını ifade etti. DiCaprio’nun kendi vakfı aracılığı ile iklim değişikliği konularında BM’ye destek olacağını belirten Ban, ‘‘Bugün, iklim değişikliği konularında özellikle görev üstlenecek yeni bir BM Barış Elçisi olarak onu atıyorum. Küresel bir yıldızın küresel bir sorunla mücadele edecek olması mükemmel bir eşleşme oldu. Barış elçisi olarak yapacağı ilk etkinlik 23 Eylül’de yapılacak olan İklim Zirvesi açılışına katılarak bir konuşma yapmak olacak.’’ dedi.

İklim değişikliğine dikkat çekebilmek için bu haftasonu New York’ta onbinlerin katılması beklenen bir yürüyüş yapılacağını da bildiren Ban, 27 Eylül Cumartesi günü de Central Park’ta ‘Küresel Vatandaşlık Festivali’ yapılacağını duyurdu.

140’DAN FAZLA CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN KATILIYOR

BM Genel Merkezi’nde basın topkantısı yapan Ban, bugün resmen başlayan 69. BM Genel Kurul çalışmalarına 140’dan fazla ülkenin cumhurbaşkanı ya da başbakan düzeyinde katılacağını söyledi. Ban, cumhurbaşkanları, başbakanlar ve bakanların yanı sıra sivil toplum önderleri, CEO’lar ve kürsele düzeyde tanınan isimlerin de Genel Kurul çalışmaları kapsamında BM’e geleceklerini dile getirdi.

Genel Kurul çalışmalarının önemine atıfta bulunan Ban, dünya genelinde yaşanan birçok sorun olduğuna dikkat çekti. Suriye, Gazze, Mali, Nijerya, Libya, Güney Sudan ve Irak’ta sıkıntılar olduğunu ve dünyada daha başka ciddi sorunların da yaşandığını belirten Ban, Ebola virüsü ile mücadelenin de küresel düzeyde olması gerektiğini vurguladı.

Ban şöyle konuştu; ‘‘Dünya birbirinden farklı krizlerle karşı karşıya. Her birinin kendi dinamiği var ve farklı yaklaşım gerektiriyor. Özellikle, çocuklara, sivillere dahi yapılan iğrenç saldırılar var. Tehlikeli bir şekilde tırmanan mezhep, etnik veya aşiret sorunları var. Ve bunca soruna karşın uluslararası toplum kendi içindeki keskin bölünmeler nedeniyle sorumluluğunu yerine getiremedi.’’

Çarşamba günü BM Genel Kurul’undan dünya liderlerine sesleneceğini hatırlatan Ban, hukukun üstünlüğü, insan haysiyeti ve Birleşmiş Milletler şartnamesi ilkelerine uyulması çağrısında bulunacağını vurguladı.

Sezai Kalaycı
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*