Kuzey Kore, artık Google Harita’da görünecek

Kuzey Kore, artık Google Harita’da görünecek

Google, Kuzey Kore’nin ayrıntılı haritasını Map Maker adlı uygulaması ile halka sundu.

Geçen haftalarda Kuzey Kore’ye giden Google’ın CEO’su Eric Schmidt’in bu ziyareti meyvesini verdi. Dünyada en çok kullanılan arama motoru Google, Map Maker adlı uygulaması ile Kuzey Kore’nin ayrıntılı haritasını yayınladı.

Uygulamadaki haritada çok azda olsa bazı gizli ayrıntıların yanı sıra şehirler arası yollar, küçük yollar, parklar, okulların bilgileri bulunuyor.

Haritadaki bir çok bölge, Google’ın daha önceleri aldığı Kuzey Kore’nin uydu görüntülerinden oluşuyor. Google’ın yeni Kuzey Kore haritasında farklı olarak başkent Pyongyang’ın çok detaylı bilgileri bulunuyor. Haritada Pyongyang’da bulunan bir çok eğlence merkezi, pazar, okul, parkla beraber küçük sokaklar dahi bulunuyor.

Google Harita’da çalışanlar geliştirdikleri yeni harita uygulamasının internet ortamında çok tutacağını aktardı.

Google’da programcı olarak çalışan Jayanth Mysore, kendi kişisel sayfasında konuya ilişkin bilgi verdi. Kuzey Kore’nin kapalı olmasından dolayı bir çok kişinin bu ülkeyi merak ettiğine dikkat çeken Mysore, bu uygulamanın daha çok akrabası Kuzey Kore’de kalan Güney Koreliler tarafında kullanılacağına vurgu yaptı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.