Kobani, Kürt güçlerinin eline geçti

Kobani, Kürt güçlerinin eline geçti

Kürt güçleri, 4 ay süren çatışmaların ardından IŞİD’i Kobani’den tamamen çıkardı. IŞİD, koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının yoğun bombardımanı sonucu Kobani’den çekilmek zorunda kaldı. PKK/PYD ve peşmerge, Kobani şehrinin stratejik noktaları olan Mıştenur ve Kaniya Kurda tepelerine Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Demokratik Toplum Hareketi (TEVDEM) bayrağı dikti.

Suriye’de IŞİD’in Kobani’ye saldırması üzerine yaklaşık beş ayı aşkın bir süredir Kobani’de IŞİD ve PKK/PYD peşmerge arasında süren savaş, IŞİD’in geri çekilmesiyle yeni bir boyut kazandı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının, iki gündür geceli gündüzlü IŞİD’in denetimindeki mevzilere çok yoğun hava saldırısı düzenlemesi sonucu Kobani’den çekildiği belirtildi. Kobani’den çekilen IŞİD militanlarının şehrin doğusunda bulunan Kazıka, Amude, Alişar, Helince Cumali köylerine mevzilendiği öğrenildi. PKK/PYD peşmerge güçleri Kobani’de şehrin kuzeyinde bulunan Mıştenur ve şehrin doğusunda bulunan Kaniya Kurda tepesine YPG ve Tevdem bayrağı diktiği gözlemlendi.

Elde edilen bilgilere göre şehrin tamamını ele geçiren PKK/PYD ve peşmerge güçleri, Kobani’de havaya silah sıkarak kutlama yaptıkları öğrenildi. Kobani’de savaşan ve peşmerge komutanlarından biri olan Goran Marf, IŞİD’in tamamıyla Kobani’den çıkarıldığını ve Kobani kentinin tamamına Kürt güçlerinin hakimiyetinde olduğunu söyledi.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*