Kimse Yok Mu’dan Uganda’da 15 bin iftar

Kimse Yok Mu’dan Uganda’da 15 bin iftar

Kimse Yok Mu Derneği, Ramazan ayında Ugandalı muhtaçların yardımına koşuyor.

Uganda Devlet Başkanının açılışını yaptığı Nil Hastanesi doktorlarından oluşan gönüllüler Ramazan ayı boyunca her gün 500 ihtiyaç sahibine iftar yemeği veriyor.

İftar organizasyonlarına Ugandalı yerli doktorların yanı sıra Türk doktor ve öğretmenlerin bulunduğu gönüllüler, hastanenin bahçesine kurdukları çadırda 30 gün boyunca iftar yemeği veriyor.

Türk gönüllüler ile birlikte böyle bir hayır işinde yer almaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Dr. Nurollah Leone Sierre, ‘’Öncelikle ülkem Uganda’ya hastane yaptırdığı için Türk sivil toplum kuruluşu olan Kimse Yok Mu’ya çok teşekkür ediyorum. Ramazanın güzelliklerini Türk kardeşlerimizle birlikte hastanemizin bahçesine kurduğumuz çadırda her milletten, her cinsiyetten ve çocuk büyük hep birlikte iftar yapıyor olmak çok mutluluk verici. Gönüllü olarak bu işe sahip çıkan herkese şükranlarımı sunuyorum. Allah emeği geçenlerden razı olsun” dedi.

Ramazan ayı boyunca her gün yüzlerce mağdura iftar yemeği verildiğini ifade eden Kimse Yok Mu Uganda temsilcisi Mustafa İnce ise ‘Burada görev yapan doktor ve öğretmen eşleri ve çocukları hep birlikte Uganda’da yaşayan mağdur insanlara iftar yemeği vermekten çok mutluyuz. Türkiye’den gönderilen bağışlarla Ramazan ayı boyunca 30 gün 500 ihtiyaç sahibine yardımcı olmayı planlayarak başladık. Gerçekten çok bereketli, çok heyecanlı geçiyor. Mağdur ailelerin çocuklarının karınlarının doyduğunu gören anne babaların yüzlerinin gülmesine şahit oluyorsunuz, bu tarif edilemez bir duygu. Ramazan ayının sonlarına doğru da çocuklara hediyeler vereceğiz. Bu duyguları bizlere yaşatan Türk halkına buradan çok teşekkür ediyorum. Allah yardım eden herkesten razı olsun” diye konuştu. 

‘Uganda Devlet Bakanından Kimse Yok Mu’ya teşekkür mektubu’

Uganda etik Bakanı Simon Lokodo Kimse Yok Mu’nun yapmış olduğunu çalışmalara istinaden bir mektup göndererek şu ifadeleri kullandı. ‘’Kimse Yok Mu Derneğinin Uganda’da yaptırmış olduğu hastanemizde görev yapan saygı değer Türk ve Ugandalı doktor arkadaşlarıma, eğitim gönüllüsü insanlara en derin duygularımla şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Uganda’nın Jinja şehrinde ikamet eden Darlingto Togado katılmış olduğu iftar yemeğinde şunları söyledi. ‘’4 Çocuk ile birlikte burada her gün yemeğimizi yiyoruz, bizleri kapıda karşılayarak yemek masalarına davet ediyor olmaları bizleri çok etkiliyor. Türk halkına çok teşekkür ediyorum. Kimse Yok Mu’ya şükranlarımı sunuyorum, Allah onlardan razı olsun” dedi.

Ugandalı bir çocuk ise şunları söyledi. ‘’Her akşam burada yemek verdikleri için çok mutlu oluyorum. Doktor amcalar, öğretmenler bizlere hediyeler veriyorlar. Her gün buraya gelmek için sabırsızlanıyorum. Burada başka çocuklarla oyun oynuyoruz, sonra da hediyeler veriyorlar. Onları çok seviyoruz” diyerek sevinçlerini paylaştı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.