Kerry’den Sinirlioğlu’na yumruk şakası

Kerry’den Sinirlioğlu’na yumruk şakası

Terör örgütü IŞİD’e karşı uluslararası bir strateji geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen dışişleri bakanları seviyesindeki “küçük grup” toplantılarının üçüncüsü Roma’da yapıldı.

Roma’daki dışişleri bakanlığı yerleşkesi Farnesina’da gerçekleştirilen ve Türkiye’yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun temsil  ettiği toplantıya, 23 ülke ve Avrupa Birliği (AB) temsilcileri katıldı.

Ev sahibi İtalya’nın Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni açılış konuşmasında, “IŞİD’le mücadelede önemli bir ilerleme kaydettiklerini, IŞİD karşıtı koalisyonun, Irak’ta hakim oldukları toprakların yüzde 40’ından, Suriye’de ise yüzde 20´sinden cihatçı grupları çıkarmayı başardığını söyledi.

Ancak halen bir tehdidin olduğunu ve bunun hafife alınamayacağını dile getiren Gentiloni, “IŞİD direniyor. Koordinasyonu ve sinerjiyi geliştirmeliyiz ve IŞİD’in mali yıkımına odaklanmalıyız” diye konuştu.

“2. DÜNYA SAVAŞI’NDAN BU YANA BÖYLE VAHŞET GÖRÜLMEDİ”

Toplantının eş başkanı olan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, “Dünya bizden güvenliği sağlamamızı bekliyor ve biz IŞİD’i yok edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kerry, Cenevre görüşmelerinden birkaç ay içinde sonuç alınacağını, Suriye ve Irak´ta IŞİD´i yeneceklerine inandığını ifade etti. ABD diplomasisinin başı, Madaya kasabasında Beşar Esad rejiminin ablukası nedeniyle insanların açlığa düştüğünü, 2’nci Dünya Savaşı’ndan beri böyle vahşet görülmediğini de ifade etti. Kerry, açlığın bir silah olarak kullanılmasının savaş suçu olduğunun da altını çizerken, Suriye rejimine insani yardımlara izin vermesi ve sivillerin bombalanmasına son vermesi çağrısında da bulundu.

“LİBYA’DAKİ KAYNAKLAR SAHTE BİR HALİFENİN ELİNE GEÇEMEZ”

IŞİD’in, Libya’ya kadar hakimiyet alanı kurduğunu söyleyen Kerry, herkesin isteyebileceği en son şeyin, bu ülkedeki milyon dolarlık petrol kaynağının sahte bir halifenin eline geçmesi olacağını ve buna izin vermeyeceklerini belirtti.

ABD’nin, Avrupalı ve Arap ortaklarıyla birlikte, Libya’daki güvenlik eğitimlerini ve askeri yardımını artırması gerektiğini dile getiren Kerry, bu ülkede ulusal birlik hükümeti kurulmasına yaklaşıldığını ve bu hükümete IŞİD’ten arındırılmış bir egemenlik alanı sağlanması gerektiğini kaydetti.

SİNİRLİOĞLU’NA YUMRUK ŞAKASI

Bu arada, John Kerry ve Feridun Sinirlioğlu arasındaki samimiyet dikkat çekti. Kerry, salona girdikten sonra yanına geldiği Sinirlioğlu’nu, yanağına hafif bir yumruk kondurarak selamladı. Kerry, sırtından tek koluyla sarıldığı Sinirlioğlu’yla, gülerek kısa bir sohbet gerçekleştirdi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.