Kanada’da liberaller seçimleri kazandı

Kanada’da liberaller seçimleri kazandı

Kanada’da Liberal Parti Lideri Justin Trudeau genel seçimlerden önde ayrılarak muhafazakârların dokuz yıllık iktidarına son verdi.

Kanada siyasetinin genç yüzü, 338 sandalyeli ‘Avam Kamarası’nda 180 koltuk alarak çoğunluk hükümeti oluşturabilecek.

Eski başbakan Pierre Trudeau’nun oğlu 43 yaşındaki liberal lider, seçim kampanyası boyunca Kanadalı zenginlerin vergi yükünü artırma, orta sınıfınkini ise azaltma sözü vermişti.

Seçim zaferi sonrası konuşan genç siyasetçi, “Kanada bugün daha önce olduğu ülke oluyor. Bu güzel ülke üzerindeki Kanadalılar bu akşam çok net bir mesaj gönderdi – ülkede gerçek bir değişim zamanı” ifadesini kullandı.

Zafer konuşmasında seçmenlerine “Bana açık ve şeffaf, vatandaşlarına güvenen, her bir Kanadalı için çalışan bir yönetim istediğinizi söylediniz” diyen Trudeau, “Tüm Kanadalıların başbakanı olacağım” şeklinde söz verdi.

Muhafazakâr Parti lideri Stephen Harper’ın yönetim biçimi, otokrat görülmesi ve ekonomideki gelişmeler eski başbakanın seçimi kaybetmesinin sebepleri arasında gösteriliyor. Harper seçimleri kaybetmesinin ardından görevinden sitifa edeceğini açıkladı.

Harper’ın yaklaşık 10 yıl boyunca ülkesine hizmet ettiğini hatırlatan liberal lider, “Hayatını bu ülkeye adayan herkesle birlikte kendisine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Justin Trudeau, 2008 ve 2011 seçimlerinde Stephen Harper’ı deviremeyen liderlerden sonra iki yıl önce Liberal Parti’nin başına geçmişti.

2006’da Başbakan olan Harper, dördüncü döneminde koltuğunu Justin Trudeau’ya bıraktı.

Trudeau geçen hafta kendisine zor bir soru soran gazeteciyi yuhalayan taraftarlarına çıkışarak gündeme gelmişti. Genç lider olay sırasında taraftarlarına dönerek, “Biz bu ülkede gazetecilere saygı gösteririz. Onlar bize oldukça zor sorular sorarlar ve onlardan da beklenen budur. Tamam mı?” demişti.

Trudeau ardından gazeteciden de özür dilemişti.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*