Kanada, Rusya’ya uyguladığı yaptırımları genişletti

Kanada, Rusya’ya uyguladığı yaptırımları genişletti

Kanada, Ukrayna krizi nedeni ile Rusya’ya uyguladığı yaptırımları genişletme kararı aldı.

Enerji ve savunma alanında uygulanan yaptırımlara 3 Rus vatandaşı ve 14 Rus şirket dahil edildi.

Kanada Uluslararası Ticaret ve Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yapılan açıklamada 14 Rus şirketine daha yaptırım uygulandığı ve 3 Rus vatandaşına da seyahat sınırlamaları getirildiği duyuruldu.

Kanada Başbakanı Stephen Harper’ın onayladığı yeni yaptırım listesinde “Gazprom”, “Gazprom Neft”, “Surgutneftgaz” ve “Transneft” gibi büyük enerji şirketlerinin yanı sıra Rusya Birleşik Havacılık Şirketi de yer aldı. Yaptırımlar ayrıca 3 Avrasya Gençlik Birliği yöneticisini de kapsıyor.

Harper yaptığı açıklamada yaptırımlara gerekçe olarak şunları söyledi: “Kanada hükümeti olarak Rusya Federasyonu’nun faaliyetlerinin ciddi şekilde uluslararası düzen ve güvenliği ihlal ettiği görüşündeyiz. Bu faaliyetler bizi ciddi uluslararası krizlere sürükledi ve daha da sürükleyecek gibi görünüyor”.

Geçtiğimiz hafta AB, Ukrayna krizi ve Kırım’ı ilhakı nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımları 6 ay daha uzatma kararı almış ve Rusya da buna karşılık olarak Batı ülkelerine uyguladığı gıda ambargosunu 1 yıl daha uzatmıştı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.