Japon hükümetinde çifte yolsuzluk istifası

Japon hükümetinde çifte yolsuzluk istifası

Haklarında seçim fonlarını usulsüz kullandığı iddiaları ortaya atılan iki Japon kadın bakan, Başbakan Abe’ye istifalarını sundu. Bakanların istifasını bir basın toplantısıyla duyuran Abe, sorumluluğun kendisinde olduğunu belirterek “Halktan en içten şekilde özür diliyorum.” diye konuştu.

Japonya’da iki kadın bakan, göreve gelmelerinin üzerinden henüz iki ay bile geçmeden haklarında ortaya atılan yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etti. Ticaret, Ekonomi ve Sanayi Bakanı Yoko Obuchi, seçim döneminde kendisini destekleyenlere bedava sinema bileti dağıtmak ve yemek partileri düzenlemek için siyasi fonları kullandığı iddiaları üzerine istifasını sundu. Ülkenin parlayan yeni nesil siyasetçilerinden olan ve adı geleceğin muhtemel başbakanları arasında geçen 40 yaşındaki Obuchi, istifa konuşmasında, hakkındaki usulsüzlük iddialarıyla ilgili soruşturmaya odaklanmak istediğini söyledi. Seçmenlerine kâğıttan yapılma yelpazeler dağıttığı için geçen hafta muhalefet milletvekillerinin hedefi olan Adalet Bakanı Midori Matsushima da aynı gün kabinedeki görevinden ayrıldı. Matsushima’nın adı, güvenlik görevlileri şahsî konutunu korurken aynı zamanda milletvekili lojmanını da kullandığı iddialarında da geçiyor. Obuchi’nin usulsüz harcamayla suçlandığı miktar ise 10 milyon yen, yani yaklaşık 200 bin lira.

Bakanların istifasını bir basın toplantısıyla duyuran Başbakan Shinzo Abe, bakanları kendisinin ataması nedeniyle sorumluluğun da kendisinde olduğunu belirterek “Halktan en içten şekilde özür diliyorum.” diye konuştu. 2006-2007 yılları arasındaki ilk başbakanlığı döneminde yolsuzluk skandalları ile mücadele etmek zorunda kalan Abe’nin ekonomiyi düze çıkarmak için başlattığı reform hamlesi de bu son skandallarla yara aldı. Muhafazakâr eğilimli Başbakan Abe, eski bir başbakan kızı olan Obuchi’nin yerine Harvard mezunu eski ekonomi bakanı yardımcısı Yoichi Miyazawa’yı görevlendirirken yeni adalet bakanı olarak ise cinsiyet eşitliğinden sorumlu eski bakan Yoko Kamikawa atandı. Muhalefet partileri, başta Savunma Bakanı Akinori Eto olmak üzere diğer başka bakanların da seçim bütçesi harcamaları nedeniyle soruşturmaya tabi tutulmasını talep ediyor. Siyasi analistler, Abe’nin iki bakanın derhal istifasını alarak krizin zararını sınırlamaya çalıştığı yorumunda bulunuyor. Hükümetin iki diğer kadın bakanı ise ırkçı gruplarla bağlantılı olmakla suçlanıyor.

İstifa eden bakanlar, Abe’nin eylül ayı başlarında yaptığı geniş kabine revizyonunda kadınları iş hayatında öne çıkarma mesajı olarak görev verdiği beş kadın bakan arasında yer alıyordu. Nüfusu giderek yaşlanan ülkede, iyi eğitimli olan ancak iş hayatında erkeklerle eşit derece şans bulamayan kadınların istihdamının artırılması, Abe’nin ekonomik programının önemli unsurlarından birini teşkil ediyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.