İnsanlar ABD’den sonra en fazla Almanya’ya göç etmek istiyor

İnsanlar ABD’den sonra en fazla Almanya’ya göç etmek istiyor

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) bir araştırmasına göre Almanya insanların en çok göç etmek istedikleri ülke sıralamasında ABD’den sonra ilk defa ikinci oldu. Almanya’nın en popüler göç ülkeleri arasında bu kadar yükseğe çıkmasında ise güçlü ekonomisi ve sağlam iş piyasasının etkili olduğu bildirildi.

Araştırmaya göre 2012 yılında 400 bin kişi Almanya’ya göç etti. Bu sayı 2009 yılında gelen göçmen sayısının hemen hemen iki katına tekabül ediyor. OECD’nin göç uzmanlarından Thomas Liebig, “Göçmen sayısında patlama yaşandığından bahsedersek abartmış olmayız.” şeklinde konuştu. Hemen hemen yüzde 40 oranında bir artışın Almanya gibi büyük bir ülke için hem alışılmışın dışında hem de bu zamana kadarki en nadir gelişme olduğunu anlatan uzman, bu rakamlarla birlikte Almanya’nın ekonomik kriz sebebiyle göçmenler açısından cazibesini kaybeden İngiltere ve İspanya gibi ülkeleri de geride bıraktığını söyledi.

Thomas Liebig, Kanada ve Avustralya gibi klasik göçmen alan ülkelerin de yeni gelişmeyle birlikte Almanya’nın oldukça gerisinde kaldığını dile getirdi. Almanya’nın popülerliğinin artmasında Avrupa’daki serbest dolaşım da etkili oluyor. Bu vesileyle Norveç, Liechtenstein, İsviçre ve İzlanda gibi ülkelerin vatandaşları da Almanya’ya gelebiliyor. Almanya’nın Avrupa’nın göçmen gelişimindeki motor ülkesi haline geldiğini anlatan Liebig, Almanya’da kalmaya devam eden her üç göçmenden birinin AB ülkelerinden geldiğini ifade etti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.