Hocaefendi, Brüksel’deki terör saldırısını kınadı

Hocaefendi, Brüksel’deki terör saldırısını kınadı

Fethullah Gülen Hocaefendi, Brüksel’de havaalanı ve metroda gerçekleştirilen terör saldırını lanetlendi.

Hocaefendi, yaşanan menfur terör saldırısı sonrası yayınladığı mesajında, “Faili kim ve hedefi ne olursa olsun her terör saldırısı bir cinayettir, bizzat hayatın kutsiyetine yapılmış bir saldırıdır ve sadece lanetlenmeye layıktır” dedi.

Hocaefendi’nin terör saldırısı sonrası yayınladığı mesajın tamamı şöyle;

“22 Mart Salı günü Brüksel havaalanı ve metrosunda gerçekleştirilen, onlarca masum insanın ölümü ve yüzlercesinin yaralanmasıyla neticelenen vahşi terör saldırılarını şiddetle tel’in ediyorum.  

Faili kim ve hedefi ne olursa olsun her terör saldırısı bir cinayettir, bizzat hayatın kutsiyetine yapılmış bir saldırıdır ve sadece lanetlenmeye layıktır. Böyle vahşi saldırıları ne bir din ne de vicdani ölmemiş herhangi bir insan tecviz edebilir.

Bu mel’un saldırıları gerçekleştirenler ve onlara sahip çıkanlar, aidiyet iddiasında oldukları dinin ruhundan haberi olmayan cahillerdir ve onun dünyadaki imajına en büyük  tahribatı yapmaktadır. Bu fiilleri şuurlu yapanları herhangi bir dini temsil etmek bir yana insanlığını yitirmiş varlıklar olarak görmek gerekir.

Münferit terör saldırılarını istihbarat ve emniyet tedbirleriyle önleme yanında terörist grupların eleman devşirmesini kolaylaştıran ve birer bataklık hükmünde olan şartlar ve zeminlerin ortadan kaldırılması adına devletler ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğine acil ihtiyaç vardır. Belçika gibi güçlü demokratik ve hukuk geleneğine sahip ülkelerin yöneticilerinin sağduyulu bir yaklaşımla hareket edeceklerine, Müslüman vatandaşlarını çözümün birer parçası haline getirerek, terörist grupların nefret söylemlerine malzeme oluşturmadan kalıcı çözümler üreteceklerine inanıyorum.  

Bu iğrenç terör saldırıları sadece Belçika halkına değil evrensel insani değerlere ve insanlığın kardeşliğine yapılmıştır. Saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri, sevenleri ve Belçika halkına taziyelerimi gönderiyorum. Yaralananlara acil şifalar diliyorum.


Bu vesileyle başta kendi vatanım Türkiye olmak üzere yakın zamanda terörist saldırılarında yakınlarını ve sevdiklerini kaybeden bütün ülkelerin vatandaşlarına da baş sağlığı ve sabır diliyorum.

Cenab-i Hak’tan insanlığı bu terör belasından bir an önce kurtarması ve insanların birbirini kucakladığı bir atmosferi bütün dünyada hakim kılmasını dilerim.”

Fethullah Gülen

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.